KABAĞIN SAĞLIK AÇISINDAN FAYDALARI!

0
144

Kabağın sağlık açısından faydaları nelerdir? Kabağı mevsiminde olduğumuzdan dolayı bu yazıyı sizler için paylaşmak istedik. Kabak öncelikle sıfır yağ içerir. Su ve lif açısından zengin bir sebzedir. Kabak, B6, riboflavin (B2), folat, K ve C vitaminleri, manganez ve potasyum  mineralleri açısından zengindir. Kabak beraberinde anti-inflamatuar fito ve antioksidan  besinler içerir.

Kabağın Sağlık Açısından Faydaları

1- Sindirime iyi gelir

Kabağın içeriğinde bulunan su, lif ve besinler sağlıklı bir sindirim sistemi için elzemdir.  Düzenli olarak kabak tüketiminin kabızlık, ülser, IBS ve kolon kanserine karşı koruyucu etkisi bulunur.

2- Yaşlanmayı geciktirir

Zengin anti-inflamatuar ve antioksidan besin içeriğiyle, yaşlanmayı hızlandıran serbest radikallere ve inflamasyona karşı koruyucu etkisi vardır.

3- Kanda şeker düzeyini düşük kalmasına yardımcıdır

İçerdiği zengin lif içeriği ve düşük karbonhidratlı olmasıyla kan şekerini yükseltmez. Diyetinize kabak eklemek, lif alımını artırır. Böylece karbonhidrat alımını azalır ve daha uzun süre tokluk hissi hissedilir. Bu diyet değişiklikleri kan şekeri seviyenizi düşürmeye ve insülin duyarlılığını artırmaya yardımcı olabilir.

4- Dolaşım ve kalp sağlığını destekler

Kabak yağ ve sodyumdan fakir ancak lif ve potasyumdan zengindir. Bu açıdan sağlıklı dolaşımı destekler. Sağlıklı dolaşım sağlıklı kan basıncı ve sağlıklı bir kalp demektir.

5- Göz sağlığı için iyidir

Kabak zengin bir C vitamini, beta-karoten, manganez, zeakzantin ve lutein kaynağıdır. Özellikle zeakzantin ve lutein katarakt, glokom ve sarı nokta gibi yaşa bağlı dejeneratif göz hastalıklarına karşı koruyucudur.

6- Enerjiyi artırır

Zengin folat, B2 ve B6 vitaminleri içeriğiyle vücudun enerji üretimini destekler ve yorgunluğu azaltır.

7- Kilo kaybına yardımcıdır

Yüksek lif içeriğiyle kilo vermeyi destekler.

8- Tiroid ve adrenal fonksiyonlar için iyidir

Yapılan araştırmalarda kabağın kabuğunda bulunan bazı bileşiklerin tiroid ve adrenal (böbrek üstü) bezler üzerinde olumlu etkileri olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca bu bileşiklerin insülin düzeylerinin düzenlenmesinde de etkili olduğu görüldü.

9- Oksidasyon ve inflamasyona karşı koruyucudur

Kabakta bulunan A ve C vitaminleri, glutatyon peroksidaz ve süperoksit dismutaz antioksidan ve anti-inflamatuar etkilidir. Bu bileşikler kabuklarında daha fazla bulunduğundan kabukları da mutlaka tüketilmelidir.

Düzenli bir şekilde kabak tüketimi vücuttaki oksidasyon ve iltihabı azaltır. Bu bağışıklığı artırır aynı zamanda iltihapla ilişkili hastalıklara karşı korur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here