İngiliz Karbonatı Nedir, Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

0
72

İngiliz karbonatı nedir? Ne işe yarar? Faydaları nelerdir? Son dönemde adını sıkça duymaktayız. Alkali diyet ile popülaritesini artıran maddelerden biri olup, kanserden böbrek hastalıklarına, mide ve bağırsak sorunlarından kilo problemine kadar bir çok sağlık problemlerine iyi geldiği iddia edilmektedir.

İngiliz Karbonatı Nedir?

Literatürdeki ismi sodyum bikarnonat olan ingiliz karbonatı, bilimsel kaynaklarda genellikle bu ad ile anılır. Alkali diyeti ile son yıllarda gündeme oturmuştur. İngiliz karbonatı, çok sayıda insanın kullanmaya ve aramaya başladığı bir maddedir.

 • Kanserden böbrek hastalıklarına,
 • Mide ve bağırsak sorunlarından kilo problemine kadar pek çok sağlık sorununa iyi geldiği iddia edilmektedir.

Fakat ilaç firmaları ya da tıp dünyasından bu konuda net bir açıklama henüz gelmemiş olmasına rağmen, dünyanın değişik noktalarında, içme suyuna İngiliz karbonatı eklendiğinde bölgedeki ölüm oranının düştüğü ve hastalıkların daha az görüldüğü ortaya konmuştur. Doğal ve toksik bir maddedir.Herhangi bir klinik değerlendirmeye tabi tutulmaz. İlaç sanayisinde de kullanılır. Tehlikeli bir madde değildir.

İngiliz Karbonatının Faydaları Nelerdir?

 • Sindirim problemlerini azaltır:

İngiliz karbonatı mide asidini etkisizleştiren antiasit maddesini içerir. Reflü hastalığı için etkili bir çözümdür. Suda çözünmüş karbonat mide asidini nötralize eder. Mide ekşimesi problemini ortadan kaldırır. Aynı zamanda gaz ve şişkinlik gibi sorunların da hafiflemesinde etkilidir.

 • Antiseptik özelliği vardır:

Mikropları öldürme özelliği bulunur. Özellikle ağız çalkalanırsa, gargara yapılırsa, diş eti hastalıklarının büyük ölçüde fayda verir. Yapılan gargara işlemi diğer yandan boğaz ağrısı ve müzmin öksürük gibi sorunların hafiflemesine de faydalıdır.

 • Alkalinite yeteneğini vardır:

Alkalinite, asitliğin tam tersidir. Günümüzde asitli içecekler ve fast food tarzı beslenmeden dolayı vücuttaki asit oranı olması gerekenden çok çok fazla olmaktadır. Maalesef bu durum başta romatizma ve kanser olmak üzere birçok rahatsızlığı neden olabilmektedir. Dokuları alkalileştirme özelliğinden dolayı, vücuttaki fazla asit sebebiyle oluşan hastalıkların etkisini azaltır.

 • Gut hastalığının tedavisinde etkilidir.

Romatizmanın farklı türleri biri de gut hastalığıdır. Vücudun pH dengesini düzenler. Bazı doktorlar gut hastalığında İngiliz karbonatlı su içilmesini önermektedir.

 • İdrar yolu enfeksiyonlarına iyi gelir:

İngiliz karbonatlı su içmek, idrar yolu enfeksiyonu belirtilerini azaltmaktadır. Böyle bir rahatsızlığınız varsa; 1 bardak içme suyu içine 1 çorba kaşığı İngiliz karbonatı karıştırıp tüketebilirsiniz.

 • Mesane enfeksiyonuna karşı etkilidir:

Mesane enfeksiyonu problemi varsa, içme suyuna enfeksiyon tamamen geçene kadar her gün İngiliz karbonatı eklemek gerekir.

 • Böbrek sağlığı için faydalıdır:

İçeriğindeki doğal asitler ile vücuttaki pH kontrolüne yardımcı olur. Hipertansiyon ya da diyabet gibi hastalıklar böbreklerin düzgün çalışmamasına neden olur. Böbreklerdeki problemler ise vücuttaki asidin artmasına neden olur.

Yapılan araştırmalar neticesinde, ileri derecede böbrek rahatsızlığı yaşayanlarda karbonat tüketiminin oldukça faydalı olduğu gözlemlenmiştir.

 • Kanserle mücadelede etkilidir:

Uzmanlar karbonatın kan, sağlıklı dokular ve pH değerlerini bozmadan kanserli hücrelere etki edebildiğini gözlemlemiştir. Fakat bu hususta henüz insanlar üzerinde klinik çalışmaların yapılmadığının altını çizmeliyiz.

 • Soğuk algınlığı ve grip ile mücadeleye yardımcı olur:

İngiliz karbonatı karıştırılan suyu içmek gribin atlatılma süresini kısaltır. Aynı zamanda mikropların vücuttan atılmasını sağlar.

 • Hazımsızlık ve mide ekşimesi sorunlarına iyi gelir: 

İçeriğindeki antiasitler ile hazımsızlık ve mide ekşimesi gibi sorunlara iyi gelir. Mideyi rahatlamak için yarım fincan içme suyu içine yarım çay kaşığı karbonat ekleyerek tüketilmesi tavsiye edilir.

 • Atletik performans için faydalıdır:

Yapılan bazı araştırmalar da, İngiliz karbonatı eklenmiş suyun atletik performans için yararlı olabileceği neticesine varılmıştır. Ayrıca, egzersiz yaparken kaslarda oluşan ağrıyı azalttığı da ifade edilmiştir.

 • Diş ve ağız bakımında kullanılabilir: 

Diş macunu yerine kullanılabilir. Dişlerde beyazlatıcı etkisi vardır. İngiliz karbonatı ile yapılan gargara yapmak ağız sağlığı açısından oldukça yararlıdır.

 • Cilt rahatsızlıklarının sebep olduğu kaşıntıyı azaltır: 

Yapıla sedef hastalığındaki kaşıntı ile ciltte ki tahrişi aza ortaya çıkmıştır. Ayrıca böcek ısırıklarında da İngiliz karbonatı ve su ile hazırlanan merhemin kaşıntıyı azalttığı belirtilmektedir.

 • Zayıflatıcı etkisi vardır: 

İngiliz karbonatı ile alkali beslenme tarzını benimseyip su içerek kilo vermek mümkündür.  Karbonatlı su ile zayıflama kürü yapmak için 1.5 litre suyun içerisine 1 tatlı kaşığı karbonat eklemeniz yeterli. Fakat karbonatın suyun içinde iyice çözüldüğünden emin olmak gerekir. Yemeklerden 1 ila 3 saat sonra tüketilmelidir. Yemek sırasında tüketmemeye özen gösterilmelidir. Bu karışımdan günde 3 litre içilmesi önerilmektedir.

Not: Verilen bilgiler hiçbir şekilde tedavi niteliği taşımamaktadır. Olabilecek yan etkiler sebebiyle İngiliz karbonatını kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanızı tavsiye ediyoruz.

Bu önemli bilgilerden daha fazla kişinin faydalanabilmesi için beğanip paylaşmayı unutmayın lütfen.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here