İnce ve Formda Tutacak Beş Öneri

0
220

Sağlık sorunlarının en başta gelen problemidir aşırı kilolu olmak. Aşırı kilo, obeziteye bağlı sağlık sorunlarına neden olur. Genelde, fazla kiloya sahip olanlar yüksek tansiyondan ya da ikinci tip diyabetten muzdarip olurlar. Siz de kilo dengesini kaçıran insanlardansanız, bugünden itibaren hayatınızda değişiklikler yapmaya başlama zamanı gelmiştir. Bu makale de, forma girmek ve şekle girmek ya da çekici görünmeye yardımcı olabilecek ince ve formda tutacak beş öneri sıralanmaktadır.

İnce ve Formda Tutacak 5 Öneri

Öneri 1. Sağlıklı ve Dengeli Bir Beslenme Diyeti Uygulamak

Zayıflamaya karar verildiğinde ilk yapılacak işlem dengeli bir diyeti hayata geçirmektir. Fazla kiloya sahip insanlar çoğu zaman lifli yiyeceklerdense yağlı yiyecekleri tüketme eğiliminde bulunurlar. Yapılan araştırmalara göre, kilo verebilmek için  bol miktarda lif tüketilen bir diyet faydalı olur. Bol lifli bir diyet, metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olur. Sindirimi rahatlatır.  Yağlı yiyecekler ise sindirilmesi uzun süren yiyeceklerdir. Aynı zamanda bol miktarda lif tüketimi ile daha uzun süre tokluk hissedileceği için öğünler arasında daha az yeme eğiliminde olunacaktır.

Öneri 2. Bol Miktarda Sıvı İçmek

Uygulanabilecek en iyi zayıflama yolu da bol miktarda sıvı tüketmekdir. Üstelik bol miktarda sıvı tüketmenin iyi yönü buna uymanın çok kolay ve basit olmasıdır. Çalışma masasına bir şişe su koymak bile su içmeyi hatırlatmaya yardımcı olur.

Her gün, en az 8 bardak su ve bol miktarda meyve suyu içilmelidir. Bir mikser yardımı ile, en az beş çeşit meyve suyunu karıştırarak gün boyunca içmek çok fayda verecektir. Yapılan meyve suyuna ne kadar fazla meyve karıştırırsanız o kadar çok besin alınır.

Öneri 3. Merdiven Çıkmak

Kalori yakmanın en iyi yollarından biri merdiven çıkmaktır. Mümkün olduğunca merdiven çıkmak ve alışkanlık haline getirebilmek çok fazla yağ yakımına sebep verecektir. Araştırmacılara göre merdiven çıkmak bir kaç kilometre yürümeye ve koşmaya eş değerdir. Bundan dolayı egzersizlere merdiven çıkmayı kilo vermeye yardımcı olması için amaç edinmek gerekir.

Öneri 4. Telefonda görüşme yaparken etrafta gezinin

Evde ya da ofiste yeterince egzersiz yapılamaz diye bir kanı vardır. Bu oluşan kanıyı tekrar düşünmek gerekir. Mesela, telefon görüşmesi yaparken ayağa kalmak ya da etrafta dolaşmak egzersiz yapmak için en iyi yöntemlerden olabilir. Görüşme yaparken bacaklar açılıp, kaslar gevşetilebilir.

Öneri 5. Ev işi yapın

En pratik zayıflama önerilerindendir ev işi yapmak. Yapılan çalışmalara göre, ev işi yapmak kasları ve eklemleri esnetmeye yardımcı olur. Evi temizlemek ve mobilyaların yerini değiştirmek de iyi bir egzersiz sağlar. Başka bir bakış açısı daha getirmek gerekirse, ev işi yapmak sadece kasları güçlendirmeye ve zayıflamaya değil aynı zamanda  ev temizliği masraflarının azaltılmasına ve para tasarrufu yapılmasını da sağlar.

Yukarıda sayılan ince ve formda tutacak beş öneri ile daha sağlıklı ve daha formda bir hayat yaşamak mümkün olmaktadır. Her zaman denildiği gibi zayıflamak aslında yaşam şeklinin değişmesidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here