İki Renkli İrmik Tatlısı Nasıl Yapılır

İki renkli irmik tatlısı nasıl yapılır? Görselliği ile muazzam olan tatlımızın yapılışı bir o kadar da kolaydır. Bu irmik tatlısında farklı olan denenmiş olmasıdır. Ölçülerine tamı tamamına uyulduğunda ve yapılışı aynen takip edildiğinde ortaya görseli çok güzel lezzetli bir tatlı çıkmaktadır. İki renkli irmik tatlısı için tarifine geçiyoruz.

İki renkli irmik tatlısı nasıl yapılır

Bu tatlı iki renkli olduğu için, vanilyalı ve kakaolu üzere iki ayrı işlem ile yapılması gerekir.

Malzemeler

Vanilyalı irmik için;

1 litre süt + 9 çorba kaşığı irmik + 1 su bardağı toz şeker + 1 paket vanilya

Kakaolu irmik için;

1 litre süt + 9 çorba kaşığı irmik + 1 su bardağı tozşeker + 1 paket vanilya ve 2,5 çorba kaşığı kakao

Üzeri için de,

ayrıca yeterince kakao

Hazırlanışı;

İki renkli irmik tatlısı için önce, vanilyalı irmik tatlısını yaparak başlıyoruz. Tencereye sütü, irmiği, şekeri alıp karıştıra karıştıra pişirmeye başlayın ve kaynayınca altını kısıp 5 dakikada öyle pişirin ocağı kapatın, vanilyayı da ekleyerek karıştırıp, ıslatılmış 24 cm’lik bir kalıba boşaltın ve soğumaya bırakın. vanilyalı irmik tatlısı soğurken kakaolu irmik tatlısının pişirmeye başlayın. Aynı işlemlerden geçirdiğimiz kakaolu irmik tatlısına vanilya ile birlikte ayriyeten kakaoyu da ekleyerek, vanilyalı irmik tatlısının üzerine dökün ve düzleyin, Tatlı tamamen soğuduktan sonra dolaba kaldırın. En az 3 saat kadar dolapta bekledikten sonra üzerine kakaoyu serpin.

İki renkli irmik tatlımız servise hazır. Küçük bir deneyim paylaşmak gerekirse, kakaoyu dökerken ince delikli bir çay süzgeci ile daha eşit ve orantılı süsleme yapabilirsiniz. Aynı şekli pudra şekeri sepelerken de kullanabilirsiniz. Yukarıdaki çeşitli görseller de farklı sunumlar görmektesiniz. Sizde farklı görseller oluşturabilirsiniz. Afiyet olsun.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir