Horlamayı Durdurmanın Yolları

0
426

Horlamayı durdurmanın yolları nelerdir? Horlamayan var mıdır? Kimler daha çok horlamaktadır? Horlamanın aile üzerine olumsuz etkilerine çözüm yolları.

Hepimiz horlarız. Gece boyunca fark etmeden çıkan gürültülü sesler sadece aynı odada ya da aynı evde yaşayan insanları rahatsız etmekle kalmamaktır. Horlamak rahatsızlık duygusu bir yana, horlayan kişiyi ölüme kadar götüren son derece ciddi hastalığın sinyalleri de olabilmektedir.

Horlamak Ciddi Problemlerin Habercisi Olabilir

Horlamak, horlayana da karşısındakine de zordur. Uyku kalitesini ciddi şekilde etkileyen bir durumdur.

Eğer eşiniz horladığınızı sürekli söylüyor ise kulak ardı etmemek lazımdır. Sabah uyandığınızda sizi kuru bir ağız ve tahriş olmuş bir boğaz ağrısına sebep olan bu horlama, kandaki oksijen seviyesinin düşük olduğunun, obezitenin, kronik baş ağrılarının ya da solunum yollarının tıkalı olduğunun göstergesi olabilir.

Bu durumlarla karşılaşmamak için horlamayı durdurmanın yollarını sunarken daha ciddi bir sorununuz olduğunu düşünüyor iseniz de bir doktora gitmenizde fayda vardır diyoruz ve horlamayı durdurmanın yollarını sizlerle paylaşıyoruz.

İlişkinizi Kurtarın Horlamanızı Durdurarak

 

horlamayı durdurmanın yolları ile sağlıklı ilişkiler ve sağlıklı bir hayat

Horlamayı durdurmanın yolları ile hem sağlığınızı hem de aşk hayatınızı kurtarmak için bu ipuçlarından yardım almak gerekir. Kimse istemez horlama sebebiyle biten ilişkiler ve evlilikler bile olabilmektedir. Kimisi çok kolay kimisi de biraz el oyalayabilir ama olsun, önemli olan sağlığınız ve aşk hayatınız.

  • Yan Dönerek Yatın

Sırt üstü uyumak horlama ihtimalini artıran bir durumdur. Bu durumda dilin tabanı ve üst damak çok hafif geriye kayar buda boğaza ayanmaya sebep verir, tehlikeli olmasa da horlamaya neden olur. Çözüm mü? Yan dönerek yatın.

  • Yatmadan Önce Alkol Almayın

Su olmayan her sıvı susuzluğa yol açar. Alkol de bunlardan biridir. Yatmadan önce bir kadeh şarap içmek uyumanıza yardımcı olabileceğini düşünerek çekici gelebilir ama tam tersine dinlenme sürenizi mahvedebilir. Kuruyan boğaz, susuz kalınca arkasındaki kaslar güçsüzleşir ve horlamaya neden olur. yatmadan önce bir bardak su içmek iyi gelecektir.

  • Buharı bol sıcak bir duş alın

Sıvak bir duş burun kanallarını açmada yardımcı olurken, otomatikmen daha rahat nefes alırsınız. Böylece de horlama ihtimaliniz azalır. Rahatlatıcı etkisinin verdiği rahatlama hissi de daha başka tabi ki. Sıcak banyonuza bir de burun kanallarını daha etkili açması içinde duşta bir iki damla okaliptus yağı kullanabilirsiniz. (Dikkat edin ayağınız kaymasın yağ nedeni ile)

  • Spor Yapın

Kilo vermek her zaman horlamayı azaltan bir unsurdur. Kilo aldığınız zaman boynunuz kalınlaşır ki bu da boğazın sıkışmasına ve uyurken kapanmasına yol açabilir. Kilo vermek bu olasılıkları ortadan kaldırır.

  • Burun yollarını temizlemek

Burun yolları horlama konusunda önemli rol oynar. Burun tıkanığı şikayetiniz varsa buğu septil, burun damlası veya burun bandı kullanabilirsiniz. Havayı temizleyen bitkiler alabilirsiniz ve yatak odanıza koyabilirsiniz.

  • Yastık kılıflarını ve çarşafları sık değiştirmek

Toz ve alerjik maddeler hızlıca çarşaflarda ve yastık kılıflarında birikeceğinden sık sık değiştirmek horlamayı kesmeye yardımcı olacaktır.

  • Sigarayı bırakmak

Bu ipucu zaten herşeyi anlatıyor. Sigaranın sağlığa olan zararlarını herhalde bilmeyen yoktur. Bir gecede sigarayı bırakamayabilirsiniz ama bıraktığınız zaman faydalarını göreceksiniz.

  • Yatak odasının havasını nemli tutmak

Eğer yatak odasının havası kuru ise havayı nemlendiren alet almayı düşünebilirsiniz.Büyük ve pahalı bir alet almaya gerek yoktur. havayı nemli tutmayı sağlayacak herhangi bir alet, havayı nemli tutarak burun yollarını rahatlatır ve horlamayı sonlandırabilir. Eğer horlamayı durdurmanın yolları ile horlama konusunda bayağı yol alırsınız

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here