Hidroterapi Nedir? Hidroterapinin 5 Önemli Faydası

0
80

Hidroterapi nedir? Hidroterapinin faydaları nelerdir? Antibiyotikler ve ilaçlar hastalıkların tedavisine yardımcı olur. Aynı zamanda iyileşme sürecini de hızlandırır. Tedavi için kullanılan ilaçların aynı zamanda yan etkileri bulunmaktadır. Uykunuzu ve iş düzeninizi etkileyebilir. Uyuşukluk ve uyuşukluğa sebep olabilir. Kalıcı iyileşmeyi sağlamaya ve acıyı hafifletmeye yardımcı olabilecek alternatif tedaviler vardır. Böyle bir tedavi şekli hidroterapidir.

Hidroterapi Nedir?

Hidroterapi bir hastalığı tedavi etmek  ya da sağlığı korumak için suyun kullanılmasıdır. Hidroterapi, hastalıkları iyileştirmek için su kullanımını ifade etmektedir. İyileştirme ve tedavi, genel olarak dış ve iç hidroterapi olarak kategorize edilen farklı tedavi türlerini içerir. Hidroterapi tedavisi, belirli hastalık türlerini hedefleyecek şekilde tasarlanmıştır. Aşağıda hidroterapinin 5 faydası listelenmiştir.

1- Cildin ve vücudun toksinlerden arındırılması (detoksifikasyon) sürecine yardımcı olur.

Toksinler, kimyasal, sindirilmemiş protein, mukoid plak ve parazitler gibi maddeler genellikle yaşam tarzı, kötü beslenme alışkanlıkları ve dış çevre gibi çeşitli faktörler ekseriyetle vücudun lenf sisteminde toplanır. Bu vücudunu türlü hastalıklara karşı savunmasız hale getirir. Kolon hidroterapi (bağırsak lavmanı), iç temizliğe yardımcı olurken, hastalık yapan bütün bu maddeleri vücuttan uzaklaştırır.

2. Kasları gevşemesini sağlar ve yumuşatır.

Hidroterapi, boğaz kasları, artrit, zayıf kan dolaşımı, tekrarlayan stres yaralanması ve romatizma gibi hastalıkların tedavisinde oldukça etkilidir. Hareketsiz yaşam tarzı, masa başı işleri ve tekrarlanan kas hareketleri kaslarınızın ağrımasına sebep olabilir. Sıcak su hidroterapi, dokuların ve  kasların rahatlamasına faydalı olur ve kasları gevşetir.

3. Sindirim ve metabolik aktivitede artış

Tekrarlanan sade duş ya da sıcak duş ile değiştirilen soğuk duş kas kasılmasına faydalı olur. Beden sıcak duş aldığında, kan ve lenf, iç sistemi soğutup, dış cilde doğru hareket eder ve soğuk duş kontrast (karşıtlık) etkisine sahiptir. Bu, vücudu detoksifiye (vücudu toksinlerden arındırma etkisi) etmeye, gözenekleri temizlemeye ve kas elastikiyetini ve sindirimi artırmaya yardımcı olur.

4. Bağışıklık sistemini güçlendirir

Kolon hidroterapi (bağırsak lavmanı), vücuttaki zehirli atığı ortadan kaldırır. Böylece temizler ve canlandırır. Beden içten temiz ve hijyenik olduğundan, birkaç hastalık türüne ev sahipliği yapma riski düşüktür.

5. İç organların işlevini geliştirir

Hidroterapi bedendeki iç organlarda kan dolaşımını arttırır. Geliştirilmiş sirkülasyon nedeniyle, vücut bağışıklığını güçlendirir. Ayrıca kardiyovasküler hastalık gibi kronik rahatsızlıklarla bile savaşabilir. Tedavinin tek rotasyondaki etkisi, vücut fonksiyonlarını iyileştirmek için 24 saat sürer.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here