Hibiskus Nedir? Hibiskus Çayı Faydaları Nelerdir?

0
77

Hibiskus nedir? Hibiskus yapraklı, Medine gülü olarak adlandırılan bir çiçek türüdür. Yüksek tansiyon ve kan şekerinin dengelenmesinde oldukça faydalıdır. Bazı yörelerde eski çay olarak da adlandırılır. Kafein bulundurmaz. Yüksek oranda C vitaminine ev sahipliği yapar. Bu özelliğinden dolayı soğuk algınlıklarında tercih edilir. Bağışıklık sistemini güçlendiren bir yapıya sahip olup, idrar söktürücü, yağ yaktıran, sindirim sistemini rahatlatan özellikleri de vardır.

 

Hibiskus çayının faydaları nelerdir?

 • Hibiskus çayı kan basıncının dengelenmesinde etkilidir. Yapılan araştırmalar da (Amerikan Kalp Derneği) 2008 yılının Kasım ayında hibiskus çayının bu etkisi kanıtlanmıştır.  Hipertansiyon hastaları için şifa kaynağı olup kan basıncını düşürdüğü için de şekeri dengelemekte oldukça yararlıdır.
 • İdrar söktürücü özelliği ile idrar torbasındaki tortuların dışarı atılmasını sağlar. Böbrek taşlarının oluşmasını engeller.
 • Antioksidan özelliği bulunur. Bu özelliğinden dolayı kolesterole karşı düşmandır.
 • Yine antioksidan özelliğinden dolayı karaciğerin yükünün azaltır. İçermiş olduğu faydalı maddeler ile hücrelerin arındırır. Bağışıklık kazanmasını sağlar. Aynı zamanda vücudu tüm hastalıklara karşı daha dayanıklı hale getirir.

 • Hormon dengeleyici özelliği de bulunur. Bu özelliği sayesinde özellikle bayanların regl dönemindeki ağrılara çok iyi gelir. Doğal ağrı kesici özelliğinde bir bitkidir.
 • Hücreleri uyarıcı bir yapısı vardır. Kansere karşı korumada büyük yarar sağladığı uzmanlar tarafından düşünülmektedir. Özellikle mide kanserine karşı büyük koruma sağladığı söylenmektedir.
 • C vitamini yönünden zengindir. Soğuk aylarda grip, nezle ve diğer soğuk algınlığı hastalıklarında tedavi edici etkiye sahiptir. Henüz hasta olmadan kullanıldığında koruma sağladığı için de hasta olma ihtimalini en az düzeye indirmektedir.
 • Mineral ve vitamin bolca bulunduğundan, psikolojik hastalıklara da iyi gelir. Vücudun dinlenmesini sağlar ve vücudun dinç hissetmesine olanak tanır.
 • Toksinleri atma konusunda oldukça başarılıdır. Diğer yandan vücudun susuz kalmasına karşı büyük oranda koruma sağlar. Fazladan idrar yolu ile atılan suyun sağlıklı bir biçimde tedarik edilmesini sağlar.
 • Sindirim sisteminde etkisi çok çok fazladır. Hazımsızlık problemi yaşayan kişiler için lokman hekim ve aktarlarda oldukça fazla önerilir. Aynı zamanda bağırsak sistemini düzenlediği için kabızlığı da önler.
 • İçerisinde fazla oranda demir içerdiği için demir eksikliğine de iyi geldiğini hatırlamamız gerekir. Bu sayede kansızlık ve üşüme problemine de çözüm olmaktadır.

Peki bu kadar faydaları olan hibiskus çayı nasıl hazırlanır?

Hibiskus Çayı Nasıl Hazırlanır?

Yaklaşık 1 bardak kadar su kaynatın. Kaynamış suyun içerisine 1-2 çay kaşığı kadar kuru hibiskus atın. 10-20 dakika kadar demlenmesini bekleyin, sade olarak içilebildiği gibi içerisine tarçın, limon, zencefil gibi diğer bitki ürünlerinden ekleyerek de daha faydalı hale getirmek mümkündür.

Bu önemli bilgiden daha fazla kişinin faydalanabilmesi için beğenip paylaşmayı unutmayın lütfen.

Afiyet ve şifa olsun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here