Hamileyken Saç Boyatılır Mı? Saç Boyasının Bebeğe Zararı Var Mı?

Hamileyken saç boyatılır mı? Saç boyasının bebeğe zararı var mı? İlla boyatmak isteyen hamile anne adayları ne zaman boyatabilir? Hamilelik döneminde saç boyası yaptırılıp yaptırılmayacağı hamile bayanların en çok merak ettiği konulardan birisidir.

Hamilelikte Saç Boyamak

Hamile iken saç boyatılır mı? Hamile olan tüm anne adaylarının merak ettiği bir soru olmaktadır. Bu husus üzerine bazı uzmanlar bebeğin organlarının gelişiminin devam ettiğini ve ilk üç ayda saç boyatma ve manikür gibi mecburi olmayan, zorunluluk arz etmeyen şeylerden uzak durulması gerektiğini söylemektedirler. Bu görüşü savunan uzmanlar hamileliğin 4. ayından itibaren boyatılabileceği konusunda görüşlerini bildirmişlerdir.

Yapılan araştırmalarda hamilelikte ve emzirirken yapılan saç boyalarının bebek üzerinde herhangi bir doğumsal sakatlık yaptığına dair somut bir delil sunmamakla birlikte, tedbirli davranılması gerektiğinin de altını çizmişler ve hamile bayanların doğum sonrasına kadar saçlarını boyatmamaları hususunda fikir birliği yapmışlardır.

Saç boyası içinde bulunan kimyasal maddelerin bazıları gebelik döneminde oldukça zararlıdır. Yine de bu dönemde saçlarınızı boyatmaya karar verdiyseniz bu işi gebeliğin ilk 3 ayında yapmayın ve gebeliğin 4. ayından sonra organik , doğal , kimyasal madde içermeyen saf bitkisel boyaları tercih edin.

Uzmanlar tarafından saç boyama işleminin hamileyken tehlikeli görülmesinin nedeni, kimyasal ve katkı maddeler içeren saç boyasının bir kısmının saçtaki deriler yoluyla kana karışmasıdır. Peki hamile iken saç boyatmak bebeğe zarar verir mi? Bu sorulara yönelik uzmanların net görüşü ise: Hamileyken saçların boyatılmamasının en sağlıklı ve doğru karar olduğudur.

Gebelikte saç boyatmak isteyenlere tavsiyeler

  • Çok boyatmak istiyor iseniz, hamileliğin 4. ayından sonra boyatın.
  • Boyama işleminin yapılacağı yerin havadar olmasına dikkat edin.
  • Doğal ve kimyasal madde içermeyen bitkisel boyaları tercih edin.
  • Saç boyama işlemi bittikten sonra saç diplerinizi iyice durulayın.
  • Boyama işlemini kendiniz yapıyorsanız elinize mutlaka eldiven giyin.
  • Boyayı kaş ve kirpikleriniz için kullanmaktan kaçının, hatta kullanmayın.
  • İçeriğinde amonyak olmayan saç boyalarını tercih edin.
  • Eğer saç renginizi değiştirmeyi seviyorsanız kına kullanabilirsiniz.
  • Kısaca 10. haftaya kadar saç boyatmaktan kaçınmak, 10. haftadan sonra ise organik boyalarla saçı boyatmak uygundur.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir