Hamilelikte Saç Dökülmesi Ve Nedenleri

1
149

Hamilelikte saç dökülmesi neden olur? Ne zaman başlar. Saç dökülmesi için ne yapmalı? Saç dökülmesi kendiliğinden duru mu? gibi bir sürü sorular. hayatın en güzel duygusu olan hamilelikte, beden de bir çok değişim yaşanır. Bu değişimlerden birisi de sık sık şikayet halinde oldukları saç dökülmesidir. Bu konu hakkında uzmanların yaptığı açıklamalar aşağıda sıralanmıştır.

Hamilelikte Saç Dökülmesi Neden Olur?

Hamilelik hormonlarının oluşturduğu olumsuz etkiler, gebelikte saç dökülmesinin esas nedenlerindendir. Hamilelikte dökülen saçlar gözle görülür bir artar.

Hamilelikte Saç Dökülmesi Ne Zaman Başlar?

Gebelik boyunca vücutta bir çok besin eksikliği yaşanır. Bu zaman dilimi 10. ile 14. hafta arasında kendini belli eder. Doğum gerçekleştikten sonra 6 hafta daha devam edebilir.

Ne Yapmalı?

Öncelikle yapılması gereken kimyasal içeriklerden uzak durmak gerekir. Bitkisel yağlar daha güvenli olup, bu yağlardan badem yağı, ceviz yağı, susam yağı ve zeytinyağı gibi besleyiciliği bulunan yağları kullanmak olumlu fayda sağlar.

Bu çeşit yağlar banyo öncesi hafta bir ya da 15 günde bir saç diplerine masaj yapılarak, 15-20 dakika kadar bekletilmeli, durulanmalıdır. Bu işlemden sonra, saçların hacmi ve parlaklığı artacaktır.

Sırası gelmişken hatırlatmakta fayda var, gebelik döneminde saçlar daha fazla kırılır. Bu yüzden saçları kısa kullanılmalı, bu kısalık hem saçların kırılmasını önler, hem de daha dolgun görünmesini sağlar.

Peki saç dökülmesi kendiliğinden durur mu?

Değişik bir problem yoksa eğer hamilelik süresicinin sonunda saç kaybı otomatikmen doğal yollarla geçecektir. Normal şartlarda emzirme döneminin yarısından itibaren duracaktır denilebilir. Eğer saçlarda ki dökülme sorunu bu evrede durmuyorsa, uzman bir hekime danışmakta fayda vardır.

Bu evrede saç sağlığı açısından nelere dikkat edilmeli? Nasıl beslenmeli?

Sağlıklı saçlar için hamilelik sürecinde kalsiyum bakımından zengin besinler tüketilmesi, sağlıklı saçlar ve vücut için gereklidir.

Ve yine düşük yağlı süt ürünleri, pancar, balık, ıspanak, brokoli gibi yeşil yapraklı sebzeler tüketmek, beslenme açısından faydalı ve destekleyici yiyeceklerdir.

Böyle bir sıkıntı ile karşılaşıldığında folik asit diyeti de çok yararlı olacaktır. Folik asit, yeni saç hücrelerinin oluşumunda etkili olup, mercimek, ıspanak, kırmızı ve kara pancar, brüksel lahanası, brokoli, lahana, kuşkonmaz, fasulye, narenciye ve baklagiller folik asit bakımından zengin yiyeceklerdir. Folik ait zengini yiyecekler tek başına tabii ki yeteli değildir aynı zamanda demir açısından zengin gıdaları da beraberinde tüketmeniz gerekir.

Saç dökülmesi hamilelikte durdurulabilir mi?

Gebelikte saç dökülmesini tamamen önlemek mümkündür denilemez. Bu süreçte saç dökülmesi normaldir.

Bu süreçte önemli olan doğru bakım yapmak, düzenli beslenmektir. Saç dökülmesinin yoğunluğu böylece en aza inecektir. Bu dönemin hassasiyeti düşünülecek olursa, inorganik içeceklerden de kaçınmak en doğru davranış olacaktır.

Kısaca saç dökülmesi bu dönemde durdurulamaz, fakat dengeli beslenme, doğru bakım ve inorganik içeceklerden uzak durmak saç dökülmesini en az seviyeye çekecektir.

Konuyu şöyle bir toparlayacak olursak, sağlıklı hamilelik, sağlıklı bir ruhla, organik beslenme ve bakımla olur.

1 YORUM

  1. Hamileliğimin son dönemlerinde dökülmem başlamıştı doğumdan sonrasında daha çok döküldü emzirdiğim için bir şey de kullanamıyordum ama doğal olan ve dökülmeyi durdurup bize zararı olmayan doğal keratin kullanmaya başladım tabi özel bir durumum olduğu için patentli olanından aldım güvenerek kullandığım patentli keratin sayesinde dökülme kalmadı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here