Hafızayı Güçlendiren Besinler

0
31

Hafızayı güçlendiren besinler nelerdir? Günümüz şartlarında genç olsun yaşlı olsun fark etmiyor ve unutkanlık büyük bir sorun olarak ortaya çıkıyor. Alınan gıdaların beyin fonksiyonlarını etkilediği bilinmektedir ve hafızanın ilerleyen yaşa rağmen taze kalmasını sağlayabiliyor. Bilinenin haricinde tüketilen ve tüketilmeyen gıdaların hafızaya etkisi, hafızanın yaşla olan etkisinden daha fazladır.

Hafızayı güçlendiren besinler nelerdir?

– Balık


Balık hafızayı güçlendiren besinler içinde önemli bir yer teşkil eder.

Balık hafızayı güçlendiren besinler içinde önemli bir yer teşkil eder. Balıkta bulunan esansiyel yağ asitleri beyin fonksiyonları için önemlidir. Özellikle omega 3 yağ asitlerinin bilişsel fonksiyonlar üzerine olumlu etki sahibi olduğu yapılan araştırmalarda kanıtlanmıştır.

– Sebzeler


K Vitamini açısından zengin olan sebzeler brokoli, ıspanak, kuşkonmaz odaklanmayı kolaylaştırırken, hafızayı da güçlendirir.

K Vitamini açısından zengin olan brokoli, ıspanak, kuşkonmaz gibi sebzelerin odaklanmayı kolaylaştırdığı ve hafızayı güçlendirdiği bilinmektedir.

Kırmızı lahana içinde bulunan polifenol adlı maddenin beyindeki hücre hasarını tedavi edici özelliğinden dolayı Alzheimer riskini azalttığı görülmüştür.

– Kabuklu Yemişler

Kabuklu yemişlerden fındık, ceviz, badem gibi yağlı tohumlar esansiyel yağ asitleri açısından zengin olup ara öğünlerde ölçülü miktarlarda tüketilebilir.

– Meyveler


yaban mersini, çilek, böğürtlen gibi meyveler serbest radikallere karşı beyni korumaktadır

Özellikle antioksidan içeriği yüksek yaban mersini, çilek, böğürtlen gibi meyveler serbest radikallere karşı beyni korumaktadır ve içeriğinde bulunan antosiyaninin hafızayı güçlendirdiği bilinmektedir.

– Düzenli Egzersiz

Düzenli egzersiz hayatın her anında önem taşır.

Hayatın her anında yapılması gereken düzenli egzersiz hafızayı güçlendirmede etkisi bulunmaktadır. Beslenmenin yanı sıra düzenli egzersiz yapmanın beyin fonksiyonlarını geliştirdiği bilinmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here