Glukosamin nedir? Ne işe yarar?

Glukosamin nedir? Glukosamin vücutta ne işe yarar? Glukosamin kıkırdak yapısını oluşturan, romatizma ve eklem ağrıları gibi rahatsızlıklarda kullanımı tavsiye edilen bir maddedir. Glukosamin  tavuk kemik iliğinden ve deniz ürünlerinden elde edilen bir madde olup, deniz ürünlerinden ıstakoz ve yengeç gibi canlıların kabuklarından elde edilmektedir.

Glukosamin nedir?

Kıkırdak yapımında rol oynayan Glukosamin, kıkırdakların bakım ve onarımını sağlamaya yarayan ve eklem boşluğunda bulunan sinovyal sıvının artarak kayganlaştırıcılığının yeniden etkinleşmesine yardımcı olur

Glukosamin vücut tarafından üretilmekte olup ileri yaşlarda vücut tarafından üretimi azaldığı için ek olarak alınması gereklidir.

Vücutta glukosamin eksikliğinde kireçlenme, eklem ağrıları ve eklemlerdeki kaygan yapı azalır. Bu durum kendini en çok merdiven çıkarken fark ettirir. Diz eklemindeki kıkırdak yapının görevini yapamaz hale gelmesi sonucunda merdiven çıkma esnasında şiddetli ağrı oluşur. Bunun nedeni kıkırdak yapının azalmış olması ile birlikte kemiklerin birbirine temas etmesidir. Glukosamin ihtiyacı ortalama günlük 1500 mg dır.

Glukozamin & Kondroitin & MSM eklem yapısını güçlendirmeye yardımcı olan yapı taşlarıdır. Bu makalede glukosamin nedir? Ne işe yarar sorusunun cevabını verdik. Kondroitin nedir? Ne işe yarar makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir