Genetik Danışmanlık Nedir? Kimler Genetik Danışmanlık Almalıdır?

0
148

Genetik danışmanlık nedir? Kimler genetik danışmanlık almalıdır? Anne adaylarının ailede mevcut kalıtsal hastalıkların tespiti ve bunların tekrarlama riskinin belirlenmesi amacıyla yapılan genetik danışmanlık bir hekim aile dayanışmasıdır.

Genetik Danışmanlık Nedir?

Genetik danışmanlık; kalıtsal bir hastalığa sahip ya da bu riski bulunan kişilere ve kişilerin kan bağı bulunan akrabalarına hastalığın seyrini, tedavi yöntemlerini, risklerini ve çözümlerini sunar. Bununla beraber hangi testin ne zaman yapılması gerektiğini belirtilen bir alandır.

Danışmanlık, genetik hastalıklar ve kalıtsal hastalıklı bir bebeğe sahip olabilme riskleri hakkında bilgi vermekte olup, özellikle ülkemiz gibi akraba evliliklerinin yaygın olduğu toplumlarda verilmektedir.  Ailede mevcut kalıtsal hastalıkların tespitinde ve tekrarlama risklerinin belirlenmesinde genetik danışmanlık büyük önem taşır.

 Danışmanlık Kimlere Önerilir?

  • Anne yaşının 35 ya da daha büyük olması
  • Yakın akraba evliliği
  • Aile de (annenin ya da eşinin) doğuştan sakatlığı ya da hastalığı bebeklerin bulunması
  • Daha önceden doğumsal bir sakatlık ya da genetik bir hastalığa sahip bir çocuğunuzun olması
  • Bazı ırkçı etkileşimler(Afrika kökenli Amerikalılar, Asyalılar, Akdeniz ırkından olanlar, bazı sık görülen ırklarına has genetik hastalıklar için taranmalıdır)
  • 3 ya da daha fazla arka arkaya düşük oluşması gibi durumlarda genetik danışmanlık önerilir.

Genetik Danışmanlık Nereden Alınır Ve Danışmanlığı Kim Verir?

Ülkemizde gerçek anlamda profesyonel genetik danışmanlık hizmeti verecek kurumların sayısı oldukça sınırlıdır. Üniversite hastanelerinde bulunan genetik merkezlerinden genetik danışmanlık hizmeti alınabilir.

Genetik danışma veren uzman; bir genetik uzmanı olabilir, aynı zamanda bununla beraber bu konuda eğitim almış diğer uzmanlık alanlarındaki doktor ya da biyolog da olabilir. Danışmanlık yapan uzman, aileye üzerinde tartışılan hastalıkla ilgili bilgileri doğru ve tam olarak aktarırken aynı zamanda çözüm yolları sunar. Bu yüzden genetik danışma hiç bir zaman yönlendirici olmamalıdır. Ailenin bir üyesinde sorun varsa eğer, danışman bu kişinin raporlarını inceleyebilir. Yararlı olabilecek genetik testler yapılıp, çiftin sorunları tartışılır. Danışman, elde edilen tüm bilgileri kullanarak doğumsal sakatlığı olan bir bebeğin doğma ihtimalini hesaplayarak, riskler hakkında açıklama yapar. Bazı genetik testler bütün hamile bayanlara önerilmektedir. Bu tarama için yapılan testler anne adayından biraz kan alınarak yapılır ve anneye ve bebeğine hiçbir zararı olmaz.

  • Kişisel sağlık hikayesi ve geçmişi ve
  • fizik muayenesi sonuçları diğer testlerin bir değer ifade edeceğini gösteriyorsa diğer testler önerilir.

Bu testler bütün problemleri tespit edemez, %100 doğru değillerdir. testin sonucu, hastalık açısından pozitif olsa da bebek hastalıklı doğabilir. Ya da test sonucu hastalık açısından pozitif olsa da bebeğiniz sağlıklı doğabilir.

Genetik danışman size test sonuçlarının ne anlama geldiğini söyler. Test sonucunun doğru olma ihtimalinin ne kadar olduğunu açıklar. Genetik testlerin yapılıp yapılmaması ailenin vereceği karara bağlıdır. Bazı aileler testleri yaptırarak rahatlık hissederken bazıları da bilmemeyi tercih etmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here