Gelişigüzel Vitamin Ve Mineral Takviyesinden Kaçının

0
63

Gelişigüzel vitamin ve mineral takviyesi bebeklerimizin ya da çocuklarımızın sağlığı için kaçınılması gereken bir tutum olmalıdır. Kış mevsimi yaklaşmaya başlarken, yavaş yavaş soğuk yüzünü gösterirken anne ve babalar, çocuklarının bağışıklık sisteminin güçlenmesi için arayış içine girerler. Bu arayış içinde genellikle, hangi vitamin ve mineral desteğine ihtiyaç olduğunun farkında olmadan hekim önerisi dışında çocukları için vitamin takviyesi yapmaya başlamaktadırlar. Uzmanlar, gelişigüzel vitamin ve mineral takviyesinden kaçınılmasını belirterek, gereksiz ve yanlış vitamin kullanımları konusunda aileleri uyarmaktadırlar.

Gelişigüzel Vitamin Ve Mineral Takviyesi

Bebekler kalsiyum, magnezyum, sodyum ve potasyuma ihtiyaç duyar

 

Aslında yetişkinlerin ve bebeklerin ihtiyaç duydukları vitamin ve mineraller arasında herhangi bir fark yoktur. Yalnız bebeklerin bazı mineralleri özellikle alması gerekir. İlk sırada kalsiyum, magnezyum, sodyum ve potasyum gelir. Bu mineraller anne sütü ya da biberon maması alan bebekler tarafından otomatik olarak kazanılır. Bu nedenle mineral eksikliği normal beslenen bebeklerde söz konusu değildir. Şiddetli ishal gibi rahatsızlıklarda mineral eksikliği ortaya çıkabilir ve bu eksikliklerin giderilmesi gerekir. İshal gibi sorunların dışında normal beslenen bebeklerde bu minerallerin eksikliğine çok rastlanmaz. Sadece anne sütü ile beslenen bebeklere, anne sütünün demir bakımından fakir olması nedeniyle dışarıdan demir takviyesi mutlaka yapılmalıdır.

Yalnızca D vitamini takviyesi yapılmalıdır

0-1 yaş gurubunda ki bebekler için vitamin ihtiyacına karşılık olarak hekim onayı ile sadece D vitamini verilmesi yeterlidir. Çünkü bu gruptaki bebekler, diğer tüm vitaminleri beslenme anında doğal olarak alır. Diğer vitaminler, hasta takibi sırasında vitamin ve mineral eksikliğinin olduğu düşünüldüğünde verilir. Mesela; B vitamini komplekslerinin eksikliğinde bebeğin ihtiyacı belirlenir ve bu eksikliği düzeltecek kadar vitamin takviyesine başlanır.

Her vitaminin kendi içinde bir görevi vardır

Kendi başlarına vitaminlerin hepsi önemli işlevlere sahiptir. Listelendiği gibi;

 • D vitamini, kemik yapılarının normal ve tam olarak gelişmesi için gereklidir.
 • B grubundaki vitaminler, bedenin, sinir sisteminin, hematolojik sistemin gelişmesi için elzemdir.
 • C vitamini, vücutta birçok işlev için gerekli olduğu gibi, eksikliğinde skorbüt hastalığı oluşabilir.
 • K vitamini, kanama sürecinde kan pıhtılaşmasına karşın gereklidir.
 • A vitamini, göz ve cilt sağlığı için olmazsa olmazlardandır.
 • E vitamini ise vücutta birçok kimyasal olayın yanı sıra üreme işlevi için önemlidir.

Aşırı dozda vitamin toksik etkilere yol açabilir

Vücut, gereğinden fazla kullanılan vitamini dışkı ve idrar ile vücuttan dışarı atar. Bu nedenle vitaminler;

 • Vücutta herhangi bir birikime yol açmaz.
 • Yağda eriyen A, E, D, K gibi vitaminler fazla veya aşırı dozda alındığında vücutta birikerek toksik etkiler gösterebilir.
 • Vitaminler yalnızca gerçekten ihtiyaç duyulduğunda ve vücutta eksiklikler tespit edildiğinde kullanılmalıdır.
 • Gerekenden daha fazla verilen vitamin çocukları daha iyi duruma getirmez, aksine çocukların çeşitli sıkıntılar yaşamasına neden olur.

Vitamin ve mineraller hangi besinlerde bulunur?

 • D vitamini için en büyük kaynak güneştir. Bu nedenle bebekler ve çocuklar, D vitamininden faydalanabilmeleri için güneşin zararsız olduğu saatlerde dışarı çıkarılmalıdır. D vitamini ayrıca, yağda eriyen bir vitamin olmakla birlikte balık, süt ve yumurtada da bulunur.
 • B vitamin grubunu, tahıllar, yağsız et, böbrek, yürek, beyin, karaciğer, yer fıstığı, tavuk, ceviz, yumurta, kepek ekmeği ve yağlı tohumlar içerir.
 • C vitamini bilhassa meyve ve sebzelerde,
 • K vitamini, koyu yeşil yapraklı sebzelerde bolca bulunmaktadır.
 • E vitamini ise kuru yemişlerin sahip olduğu yağlarda yer alır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here