Gebelikte Uyku Düzeni İçin Faydalı İpuçları

0
461
Gebelikte uyku düzeni

Gebelikte uyku düzeni için faydalı ipuçları anlatacağımız yazıyı sizinle paylaşıyoruz. Gebelikte uyku düzeni neden bozulur? Uyku düzenini nasıl düzene sokabiliriz? Gebelikte uyku kalitesini iyileştirmek mümkün mü?

Gebelikte Uyku Düzeni İçin Faydalı İpuçları

Sorular sorular.. Zaten gebeliğin getirmiş olduğu bir takım fizyolojik ve psikolojik değişimler içindeyken bir de uyku problemleri ile mücadele etmek durumunda kalabilirsiniz. Bu değişimler yaşam kalitesini bozmakta ve gebelik sürecinin sorunlu bir şekilde yaşanmasına sebep olabilmektedir.

Gebelikte Uyku Düzeni Neden Bozulur?

Gebelikte uyku düzeni en başta bir hormonal ve psikolojik değişimler içindedir. Bu değişimler uyku düzeninde değişikliklere neden olur. Progesteron üreme sistemini düzenleme ve sakinleştirme özelliğine sahip bir hormondur. Gebeliğin ilk aylarında progesteron hormonunun yükselmesinden dolayı aniden uyku bastırabilir. Bundan dolayı kendinizi gün içinde yorgun ve halsiz hissedebilirsiniz. Gün içinde yaşanan uyku hali uykunuzu alamamanıza sebep olabilir. Ayrıca göğüslerin hassaslaşması ile yüz üstü yatmayı seviyor iseniz uyku kalitesini bozabilir.

Uyku Kalitesini iyileştirmek İçin Ne Yapılabilir?

Öncelikle yapılması gerekenlerden biri ileride de size yarar sağlayacak sol tarafa yatma egzersizlerdir. Bu egzersiz gebelik döneminin devamında da bebeğinize iyi kan dolaşımı sağlar. Beslenmesinin gelişmesini sağlarken diğer taraftan da böbreklerinizin sıvı atımına yararı olmaktadır. Sol yatma egzersizini hamile olduğunuzu öğrendiğiniz andan itibaren gebelik yaşamına uygularsanız ileride sol tarafınıza yatma sıkıntısı oluşmamış olur.

Gebelik sırasında uykunuzu bölecek karşınıza çıkan başka bir durum ise rahmin büyümesinde dolayı idrar torbasına yaptığı baskıdır. İdrar torbasına yapılan baskıdan dolayı sık sık tuvalete gitme ihtiyacı duyulur ki ilk üç ayda bunu yaşamayabilirsiniz. Bunda dolayı ilk üç ayda uykunuzun keyfini çıkarın.

Sıvı tüketimini gün içerisinde yapmaya özen gösterirseniz gece tuvalete çıkma sayısını en aza indirmiş olursunuz.

Hamilelik ilerledikçe uykuya olan düşkünlük hali hormonal dengesine alışmasıyla ortadan kalkar. Gebeliğinizin ilk aylarında yaşadığınız uykuya düşkünlük ilerleyen zamanlarda yoluna girecektir.

Gebeliğiniz boyunca sırt ve bel ağrıları, sık sık idrara çıkma, uykuda görülen kabuslar uykunuzun bölünmesine sebep olacaktır. Bu sorunlara odaklanmak size bir fayda sağlamayacağından onun yerine fırsat bulduğunuz an dinlenmeyi tercih edin.

Vücudun üst bölümünü yükselttiğinizde midenin sıvı kaçırmasının önüne geçilecek ve mide yanması ve nefes darlığının önüne geçebilir hatta engelleyebilirsiniz. Yatmadan önce içilen çay ve kahve içeceklerin rahatsız edebilme özelliklerinden dolayı içmemeye özen gösterin. Ağır yiyecekler yemek de uyku düzenini alt üst eder. hafif yiyecekler yemek rahat uyumanıza olanak sağlar. Sık Sık ve az yemek de yine mide rahatsızlıklarının önüne geçeceğinde uyku düzenini bozulmasına fırsat vermez.

Egzersiz yapmak rahatlamanıza olanak verecektir. Egzersizleri uyumadan en az 4 saat önce yapın. Gebelikte uyku düzeni annenin ve bebeğinin hamilelik sürecince huzurlu ve rahat ilerlemesini sağlar.

Yatarken bacak aranıza , sırtınıza ve karnınıza yastık koyarak destek vermek uykunuz için size rahatlık verecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here