Gebelikte Sigara

Gebelikte sigara neden içilmemelidir. gebelikte sigara kullanımı bırakılamıyorsa azaltılması gereken bir durumdur. Gebelikte sigaranın zararları nelerdir? Gebelikte sigara bir çok hastalıklara sebep vermektedir.

kimsenin böyle bir lüksü yok

Gebelikte Sigara

Gebelikte sigara içimi anne karnındaki bebeğin sağlığını doğrudan etkiler. Sigara  zift, nikotin, karbon monoksit ve diğer zehirli birçok madde içermektedir. Sağlığa büyük zararı olan bu maddeler üst solunum yollarına, buradan bronşlara ve kana geçer. Bunun sonucunda solunum sistemi, kalp ve damarlar olmak üzere vücudun tüm organ sistemlerine zarar verir.

Sigara normal bir insana bu kadar zarar vermekteyse bebeğe neler yapar? bir bakalım. Sigaradaki nikotin ve karbon monoksit, bebeğin eşini (plasentayı) kolayca geçer.Ayrıca eşteki kan damarlarını kasarak, bebeğe giden oksijen ve besin miktarını azaltır. Bu sigaranın olumsuz etkisi içilen sigara miktarına göre çoğalmakta ya da azalmakta.

Günde ortalama bir paket sigara içen annelerin bebekleri, içmeyen annelere göre yaklaşık en az 250-500 gram daha küçük doğmaktadırlar. Sigaraya maruz kalan bebeklerin erken doğum riski fazladır.

Ayrıca plasentanın (eşin) rahme anormal yerleşimi, erkenden yerinden ayrılması zarların erken yırtılması gibi olumsuz sonuçlar da sigara içen annelerin sık karşılaştığı problemlerin arasındadır.

Gebelik durumunda sigara içen annelerin bebeklerinde ani beşik ölümü daha sık görülmektedir. Ani beşik ölümü, bebeğin ölü bulunması durumuna denir. Bebeğin ölümünü açıklayacak bir neden bulunamaz.

Gebelikte sigara içen annelerin bebekleri, çocukluk yaşlarında da özellikle solunum sistemi başta olmak üzere hastalıklara eğilimlidir. ‘Hiperaktif dikkat bozukluğu’ denilen bir nevi öğrenme bozukluğu problemi de sigara içen annelerin bebeklerinde daha sık görülmektedir.

Sigaranın zararları, içtiğiniz sigaranın oranına bağlıdır. Ne kadar sigara içtiğiniz bile sigaranın zararlarını azaltır veya çoğaltır. Sigarayı bırakamıyorsanız bile azaltmaya çalışmalısınız. Sigarayı içenlerin yanında durmak yani pasif içicilik bile önemlidir. Bulunduğunuz ortamda sigara içiliyorsa pasif içicisiniz demektir ve bu ortamda sigara içirmeyiniz. Buna engel olamıyorsanız sigara içilen ortamdan uzaklaşınız.

Sigara içen anne adaylarının doğan bebeklerinde sigara içilmesine rağmen sağlıklı bebeklerin doğması, ya da herkesin sigara kullanıyor olması sigara içmeyi güvenli kılmıyor. Sigara içmeyen insanların bebeklerinde olabilecek hastalıkların olabilmesi de  sigara içmeyi haklı kılmıyor. kendi hayatınızla ve doğmamış bebeğinizin hayatı ile kumar oynama lüksünüz yok. Lütfen kumar oynamayın!

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir