Gebelikte Kilo Alımı

Gebelikte kilo alımı nasıl olmalıdır? Gebelikte sağlıklı kilo artışı nasıl olur? Gebelikte kalori hesaplarına boğulmamak için ne yapmak gerekir? Çift canlı olunca iki kişilik beslenmek mi gerekir?

Gebelikte Kilo Alımı

Hamile kaldığımızda yaşadığımız doyumsuz ve sonsuz mutluluğumuzun yanında gebelikte kilo alımı nasıl olmalı? araştırmasına girilir. Artık iki kişilik bir insansın ve bebeğinin sağlıklı bir şekilde anne karnında büyümesi gerek. Bunun yanında annenin gereksiz kilo alımı ve verişi gibi unsurlarda gelişebilir. Gereksiz kilo anne be bebeğe yararı olmayan kilodur. Hamilelikte oluşan aşırı bulantı ve kusmalar annede kilo eksilmesine neden olmaktadır. Diğer yandan yine hamilelikte oluşan iştah artmaları da fazla kilo alımına sebep olmaktadır.

Gebelerin çift canlı olmaları, onların iki kişilik beslenmeleri gerektiği olarak algılanmamalıdır. Bu algı annenin normalin çok üstünde hatta zararlı olacak kadar kilo almalarına yol açar. Bu algının anlaşılması ile anneler bu sefer tam tersine az yemeye başladıklarında bu seferde düşük doğum kilolu bebekler doğması gibi bir durum oluştu. Bu kavramların orta yolunun bulunması gereklidir. Orta yolun bulunabilmesi için bazı kavramları anlatmakta fayda var.

Kalori

İnsan bedeni, yaşamsal faaliyetlerini yapabilmeleri için enerjiye gereksinimi vardır. İnsan vücudunun enerji kaynağı besinlerdir. Her besinin sağladığı bir enerji miktarı vardır. Mesela; 100 gr yağsız dana eti yaklaşık 170 kaloriye sahiptir. 1 tabak yağsız salata 30 kaloriye sahiptir. Buna göre gereğinden fazla yenildiği zaman kilo alır ve şişmanlama oluşur. Tersinden baktığımız zaman normalden az yendiği zamanda depolanmış kaloriler harcanır ve zayıflama gerçekleşir.

Gebelikte Alınması Gereken Kalori

Hamilelikte yeni bir canlının büyüyebilmesi için ve kendi bedeniniz için enerjiye ve kaloriye gereksinim vardır. Hamilelikte kalori ihtiyacınız günlük 300 kalori artar. Eğer ağır bir işte çalışıyorsanız veya bebeğiniz ikiz, üçüz gibi birden fazla bebek bekliyorsanız veya ideal kilonuzun çok altında zayıf bir hamileyseniz ya da 18 yaşından küçükseniz daha fazla kalori almanız gerekir.

Hamileliğe aşırı kilolu (şişman) olarak başladıysanız tüm hamilelik boyunca 6,5-8 kilo arası almanız bebek ve anna için ideal kilodur. Eğer normal bir kiloda gebeliğe başlanmışsa 9-11 kilo arası yeterlidir. Zayıf bir anne adayı iseniz 13-13,5 kilo almak gerekir.

Kilo Alma Hızı: Hamilelik boyunca alınan toplam kilo kadar önemli bir nokta da, kilo alma hızıdır. İlk üç ayda en az, sonraki aylarda ise ortalama 400 gram almanız yeterlidir. Gebelikte aşırı kilo artışı, gebelik zehirlenmesi de denen yüksek tansiyon, gebeliğe bağlı diabet (şeker hastalığı) ve zor doğumla ilişkilidir. Gebelikte kilo vermek de asla önerilmez bu unutulmaması gereken bir durumdur. Gebelik süresince alınması gerekenden daha az kilo aldığınızda da düşük doğum ağırlıklı bir bebeğe sahip olmanıza yol açabilir. En doğrusu anne olmak için karar verdiğinizde hamile kalmadan önce ideal kilonuza ulaşmaya çaba sarf etmektir.

 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir