Gebelik Kontrolünde Nelere Bakılacak?

Gebelik kontrolünde nelere bakılacak? Annelik öyle bir şey ki yaptığınız işin karşılığı yoktur. Sadece ve sadece bir gülüş için ömre değer vefa gösterebilirsiniz. Karşılığı sadece sevgi olan bir durum annelik için gebelik kontrolünde nelere bakılacak ve neler yapılacak bilmek çok önemlidir.

 Gebelik Boyunca Nelere Bakılacak?

Gebelik boyunca yapılması gereken rutin kontrollerin yanında bir de ilk muayenenizden doğuma kadar hemen hemen her kontrolünüzde yapılacak birtakım şeyler vardır. Gebe olduğunuzu öğrendiğinizde yapmanız gereken ilk iş doktorunuzu belirlemektir. Daha sonra da her gidişinizde kan basıncına (tansiyon), kilonuz ölçülüp kayıt edilecektir.

Doktorunuz her kontrolde karnınızı eliyle muayene edecektir. Burada ki amaç bebeğinizin gelişiminin takip edilmesidir.

İlk üç ayda rahim henüz leğen kemiklerinin içinde bulunmaktadır. Bu aylarda bebeğinizin boyutları anlaşılamaz. Bundan dolayı bebeğinizin gelişiminin değerlendirilebilmesi için jinekolojik muayene gerekebilir. Ancak ultrason kullanımının yaygınlaşması ile vaginal muayene, gittikçe daha az yapılmaktadır.

Burada iki şekilde muayene yapılmaktadır. Elle muayene ve ultrason ile görüntüleme. İkiside anne ve bebek sağlığı için uygun yöntemlerdir. Zaman zaman bir yöntem yeterli iken ihtiyaç dahilinde iki yöntem de uygulanmaktadır.

Dördüncü aydan sonra rahim büyümeye başlar. Doktorunuzun karından yapacağı muayene ile artık rahatça takip edilmeye başlar.  Bu muayenelerde bebeğin gelen kısmı (doğum yoluna yerleşecek olan kısmı), sırtının ve bacaklarının hangi tarafta olduğu da kabaca belirlenir.

Ultrasonografi Neden Yapılır

Ultrasonografi, iyice yaygınlaşan bir yöntemdir. Her muayene de ultrasonografi uygun görüldüğü takdirde tekrarlanabilir. Ultrasonda bebeğin kalp atışlarına, gelişimine, kilosuna, plasenta (eşin) durumu , suyun yeterli olup olmadığı, bebekte olası bir problem olup olmadığı gibi bir çok etmen değerlendirilir. Ultrasonografinin bebeğinize hiç bir zararı yoktur.

sağlık durumunun değerlendirilmesi gebelik bakımı ve takibi ile olur

Küçük bir not eklemek isteriz. Ultrasonda bebeğin kilosuna bakılır lakin bu tam net kilo olarak değerlendirilmemelidir. Ortalama bir kilo olup bebeğin gelişimi hakkında bilgi sahibi olma amaçlıdır. Ultrasonda bebeğin kilosu söylendiğinde bebek o kilodan biraz  fazla ya da az bir şekilde doğabilir. Bu tamamen normaldir.

Anne ve bebek sağlığı için gebelik kontrolünde nelere bakılacak? ve sağlıklı rutin bir doğum için her kontrolde neler yapılacak? sorularına cevap alabilmek için aklınıza takılan sorulara cevap alabilmek için doktor seçiminizden sonra, elle muayene, ultrasonografik muayene, kan ve idrar tahlilleri gibi muayenelerden geçmek gerekir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir