Gebeliğe Karar Vermek

0
397

Gebeliğe karar vermek. Bir çocuk sahibi olmak istiyorsunuz. Evinizde yeni bir nefes, bir ses için bir bebeğimiz mi olsun istiyorsunuz? Bu kararın hayatınızdaki en önemli ve zor karar olduğunu bilerek hareket etmeniz gerekir.

gebelik öncesi

Gebeliğe Karar Vermek

Gebeliğe karar vermek hayatta alınacak en önemli kararlardan biridir. Bu karar alındığında, daha gebe kalmadan yapılması gereken bir takım planlar ve değişiklikler yapılmalıdır. Planlı ve programlı hareket edilmesi sayesinde daha sağlıklı bir gebelik geçirilmesinin sağlanması amaçlanır.

hamile kalmadan önce yapılması gereken çok sey vardır

Gebelik öncesinde, gebelik ve doğumun üstesinden gelebilmek için sağlık durumunun kontrol altında olması çok önemlidir. Hamile kalmadan önce iyi bir sağlık bakımının yapılması gebeliğin sağlıklı geçmesine fayda sağlayacaktır. Hamilelikte olası riskler var ise riskleri ortaya çıkaracak ve tedavi fırsatı sağlayacaktır.

Gebelik Öncesinde

Gebelik öncesinde bir kadın doğum uzmanı veya gebelik takip hizmeti veren bir kuruluşla irtibat halinde olmalısınız. Tıbbı geçmişiniz (geçirdiğiniz veya halen mevcut hastalıklar, ameliyatlar, kullandığınız ilaçlar) hayat tarzınız, beslenme biçiminiz ve alışkanlıklarınızla ilgili bir sorular sorulacaktır. Bu sorulara doğru ve açık cevap vermek gerekir. Bu sizin ve bebeğinizi sağlığını direkt olarak fayda sağlayacaktır. Verilen bilgiler doğrultusunda tetkik ve tahlil gerekip gerekmediğine karar verilir. Böylece anne ve bebek sağlığı için gebelik öncesi ilk adımı atmış olursunuz.

Tıbbi geçmiş gebelik öncesinde çok önemlidir. Tıbbi geçmişte yüksek tansiyon, diyabet (şeker hastalığı), epilepsi (sara) gibi kronik(süreğen) hastalıklarınız; geçirdiğiniz ameliyat ve kazalar, devamlı kullandığınız ilaçlar, varsa allerjileriniz, doğum kontrol yönteminiz sorulacak olan sorulardır. Hakkında alınan bütün bilgiler kayda alınır. Ayrıca daha önce yaptığınız doğumlar, geçirdiğiniz kadın hastalıkları ve doğumla alakalı sorunlarda kayda alınır. 

Aile öykünüz de gebelik öncesinde araştırılması gereken bir durumdur. Sizde,eşinizde ve iki tarafın yakın ailesinde ciddi hastalıklar da sorulur. Çünkü bazı hastalıkların kalıtsallık (ırsi) geçişi olduğundan bilinmesi gereken önemli bir durumdur. Yaş durumu ve aile öyküsü göz önüne alınarak genetik danışma almak veya tarama yaptırmak önerilir.

Genetik danışmanlık: Eşlerin genler ile geçen hastalıklar yönünden bilgilendirilmesi ve taşıyıcı olup olmadığının anlaşılması, çiftlerin biri veya ikisi taşıyıcı ise hasta bebeğe sahip olma riski konularda danışmanlık hizmeti verir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here