Fırında Patlıcanlı Piliç Güveci

Fırında patlıcanlı piliç güveci yapılması kolay ve lezzetli bir yemeğimizdir. Et ve sebzenin kombinasyonuyla oluşan bu harika vitamin deposu olan patlıcanlı güveç herkes tarafından beğenilen bir yemeğimizdir.

Fırında Patlıcanlı Piliç Güveci

Çeşitli şekillerde yemek pişirme yöntemleri vardır. Izgarada, haşlayarak, kızartarak ya da mikrodalga da yemeklerimizi pişirebiliriz. Bu pişirme yöntemlerinde biz fırın da pişirme tekniğini kullanacağız. Buna artı olarak da güveç tercihimiz olacak. Hem güveçte hem de fırında olunca nefis bir yemek ortaya çıkacak

Malzemeler:

1 adet piliç +3 yemek kaşığı yağ (Tereyağı tercihimdir) + 5 adet çekirdeksiz kemer patlıcanı + 2 adet domates + 1 çay bardağı su

Yapılışı:

Pilici temizleyip, yıkayıp dörde bölüyoruz. Piliçleri toprak güvece koyuyoruz. Patlıcanların kabuklarını çizgi çizgi soyarak, 5-6 cm boyunda doğrayıp güvece koyuyoruz. Domateslerin kabuklarını soyuyoruz. İri iri doğrayarak patlıcanların üzerine doğrayıp, doğradığımız biberleri , tuzu, yağı ve suyu  üstüne ilave ederek , kızgın ve hararetli fırına koyuyoruz. Üzerini alüminyum folyo ile iyice kapatıyoruz. 30-35 dakika pişen fırının ağzını kapatıp, 10 dakika da fırında bekletip, servise hazır hale gelmesini bekliyoruz.

Yapılması bir o kadar kolay olup, bir o kadar da lezzetli fırında patlıcanlı piliç güvecimiz  sofralarımıza layık bir fırında yemeğimizdir. Gerek sunumu gerekse görünümü ile vazgeçilmeyecek lezzet olarak sofralarımızda yerini alır. Afiyet olsun.

 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir