Evde Menü Planlama Nasıl Yapılır

0
510
bugün ne pişirsem derdine son. menü planlama nasıl yapılır?

Evde menü planlama herkesin ama herkesin bilmesi ve uygulaması gereken bir bilgi ve deneyimdir. Beslenme kurallarına uygun,menü (yemek) planlaması en önemli unsur olarak karşımıza çıkar.

Evde Menü Planlama

Menü planlamanın amacı beslenme bilgilerini uygulayarak kendisini ve ailesini doğru beslemektir. Menü planlaması yaparken de her zaman dikkat etmemiz gereken kurallar vardır.

Menü Planlama Kuralları

  • Doğru beslenmeyi sağlayacak çeşit ve miktarda yiyecekler seçilmeli
  • Satın alma işlemini ayarlamalı
  • Alınan besinin saklanması, hazırlanması ve pişirilmesi ve doğru tüketilmesi
  • Uygun araç ve gereçlerin kullanılması
  • Öğünlerin dengeli bir şekilde dağılımı olarak sıralayabiliriz.

Uygun ve zevkli sofralarda menü planlamasının aşamaları itina ile sırayla uygulamak lazım diyerek uygun yemek planlama yapılmalıdır. Bu her aile ve her birey için büyük önem taşımaktadır. Beslenme kurallarına uygun menü planlarken plan yapan kişinin bu işlerden zevk alması uygun araç ve gereç seçmesi, zamanı ve enerjiyi iyi kullanması yorgunluğunu azaltmasına ve yaşam kalitesinin artmasına büyük bir yararı olur. Menü hazırlayan insan bu işten büyük bir keyf alarak, menüsünü uygulamaya geçirmelidir. Bir düşünmek lazım kafasına göre, gelişigüzel bir şekilde yemek yapıldığında ne kadar güzel sonuç alınabilir ki? Alınamaz. Çünkü bir plan ve düzene uygun hareket edilmemiştir. Tabi ki bir plan ve düzen içinde olmayan bir projeden de başarı beklememiz ne kadar uygun olabilir.

Evet bu kadar emek ve bilgiden sonra umarım her birey ve aile bu bilgilerin ışığında doğru bir menü planlamasını hayatına geçirir. Çünkü menü planlaması demek doğru beslenme demek. Doğru beslenme demek de sağlıklı, neşeli ve mutlu bireylerin yetişmesi demek. Bu amaca yönelik yani sağlıklı nesillerin büyümesi için menü planlama kurallarını hayatımıza icra etmemiz gerekiyor.

Menü planlamasını annem öğretti. Bana bunları öğretirken mutfağın beni bu kadar mutlu edeceğini düşünemiyordum.Hele hele bunları pratiğe döktüğünüz de yaşam ne kadar da kolaylaşıyor. Uygun araç ve gereç kullanmasını, zamanı ve enerjiyi kaliteli ve pozitif değerlendirmeyi öğrendim. Yaptığınız işi doğru ve bilinçli yapınca insan yaptığı işin neticesine varıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here