Evde Et Suyu (Et Bulyon) Nasıl Yapılır?

0
68

Evde et suyu ya da et bulyon nasıl yapılır? Hazır gıdalardan olan et bulyonların, içerdiği katkı maddelerinden dolayı lezzet artırıcı olarak kullansak da, içimizde oluşan tedirginliği bir türlü çıkaramayız. Şimdi burada doğal şekilde, katkı maddesi içermeyen et bulyon tarifi vereceğiz. Hem bol vitaminli, besleyici hemde katkı maddelerinden uzak et bulyon tarifi;

Evde Et Suyu (Et Bulyon) Nasıl Yapılır?

Malzemeler:

1.5 kg. ilikli kemik (Eti tamamen sıyrılmamış olursa daha iyi olur) + 1 orta boy adet soğan + 2 adet havuç + 2 adet defne yaprağı + İsteğe göre kereviz ve biberiye. (Etin ağır kokusunu alır.) + Göz kararı su + Göz kararı tuz ve karabiber

Yapılışı:

Öncelikle almış olduğunuz kemikleri güzelce yıkayın ve düdüklü tencereye koyun. Üzerine çıkacak kadar su ekleyin ve kaynamaya bırakın. Kaynayınca siyah suyu çıkacaktır, siyah suyu dökün. Tekrar üzerine temiz su ekleyin.

İçine irice doğranmış havuç, soğan, defne yaprakları, tuz ve karabiberi ekleyin. Tekrar kaynamaya bırakın. Kısık ateşte yaklaşık 2 saat pişirin.

İki saat kaynayan et suyunu, ocaktan alın ve süzgeçten süzün. Ilımasını bekleyin. Ilıyınca plastik bardaklara ya da uygun gördüğünüz kaplara birer yemeklik olacak şekilde paylaştırıp, dondurucuya yerleştirin.

Bu önemli bilgiden daha fazla kişinin faydalanması için beğenip paylaşmayı unutmayın lütfen.

Afiyet olsun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here