Eskiler Neden Arap Sabunu Kullanırlarmış? Niye mi?

0
780

Bir zamanlar evlerin temizlikte vazgeçilmezi olan arap sabunu bugünlerde çok rağbet görmemektedir. Önceleri halı temizliğinde neredeyse arap sabunundan başka bir şey kullanılmazdı. Günümüzde arap sabunun yerini yoğun kimyasallarla dolu temizleyiciler olsa da, arap sabunun yerini dolduramaz bize göre. Arap sabunu bugünlerde çok popüler bir temizleme maddesi olmasa da, yeni gelen kimyasalsız, doğal temizlik akınlarıyla birlikte yeniden hak ettiği yeri alacaktır. Arap sabununun faydalarını bir kez daha gözden geçirelim.

Arap Sabunun Kullanım Yerleri Ve Faydaları

Günümüz teknolojisinde türlü türlü kimyasalı yoğun olan temizleyiciler kullanmaktayız. Bunların sağlığımıza ne kadar zarar verdiğini düşünmeden evlerimize dolduruyoruz. Evet yakın zamanda zararlarını göstermeyen bu ürünler ilerleyen zamanda sağlığımızı ciddi bir şekilde tehlikeye atmaktadır. Artık iletişimin sağlandığı her yerde kimyasalların zararlarına dikkat çekilmekte ve doğal olan ürünlere rağbet edilmesinden bahsedilmektedir. Arap sabunu da doğal olan temizlik ürünlerinden olup ayçiçek yağı ve sabun bazı içeriği bulunmaktadır. Ucuz olması açısından içine kullanılmış yağlar ve katan üreticiler de bulunmaktadır fakat bu tür arap sabunları hemen fark edilir. İyi temizlemediği gibi çamaşırlarda da leke bırakmaktadır. Üstelik kullanılmaya başlandığında kullanılmış yağ kokusu ile kendini ele vermektedir. Bu nedenle arap sabunu alırken kullanılmamış yağlardan üretildiğine dikkat etmek de fayda bulunmaktadır.

Kaliteli arap sabunu kokusuzdur. İsteğinize ve zevkinize göre çiçek yağları ekleyerek güzel kokmasını da sağlayabilirsiniz. Böyle yaparak temizlenen yerlerde mis gibi kokacaktır. Nasıl mı? Mesela yatak odalarını veya oturma odasını temizlediğiniz arap sabununa sakinleştirici özelliği olan lavanta yağı, banyo ve tuvaletlere tazelik ve temizlik hissi veren portakal ya da limon yağı katabilirsiniz.

Kullanımı çok basittir. Direk ya da su ile karıştırarak kullanımı mevcuttur.

Çamaşır Yıkamada Kullanım

Arap sabununu, çamaşır makinesinde kullandınız mı? Evet çamaşır makinesinin gözüne koyacağınız bir avuç arap sabunu eklediğinizde çamaşırlarınız daha temiz ve hijyenik olacaktır.

Bulaşık yıkamada Kullanım

Bulaşık yıkamada süngere biraz koyarak kullanabilirsiniz. Bulaşıklar hem tertemiz olacak hemde ışıl ışıl parlayacaktır. Durulamayı çok iyi yapmak gerekir yoksa yağlıymış gibi his bırakabilir.

Ocak Ve Fırındaki İnatçı Lekeler

Evet ocak ve fırındaki inatçı lekeler için de birebirdir ve inatçı lekeleri kolaylıkla çıkarır. Ocaktaki lekelerin üzerine önce ılık biraz su döküp bir kaç dakika bekleyin ve arap sabunu ile silin ve lekeden eser kalmadığını göreceksiniz.

Fırın temizliği için ise fırının içini bir gece önce sirkeli ve karbonatlı bir karışımla silin ve durulamadan bırakın. Sonra bir sonraki gün arap sabunu ile silin ve bakın. Lekeler çıkacak ve kötü koku da engellenecektir.

Banyo Temizliğinde Kullanım

Arap sabunu banyoda bulunan bütün yüzeylerde kullanılabilir. Lekeleri çıkarır, yerine arap sabunu yüzeyleri parlatır ve çok daha uzun süre temiz kalmasını sağlar.

Tuvalet Temizliğinde Kullanım

Tuvalet temizliğinde hijyen çok önemlidir. Arap sabunu bu iş için en idealidir. Hem tertemiz yapar, hem de hijyen sağlar. Böylesine hijyen olması gereken bir bölgede kimyasal maddeler yerine arap sabunu gibi doğal bir ürün tercih etmek gerekir.

Yer Temizliğinde Kullanım

Hem yüzeyi temizler, hemde ahşap yüzeyler için bakım yapmış olursunuz. Arap sabunu su ile karıştırılarak yerleri silindiğinde yeteri kadar su ilave edilirse durulama yapmaya gerek yoktur. tercih ettiğiniz çiçek yağları ile evinizin temiz kokmasını da sağlarsınız.

Halı Temizliğinde Kullanım

Herkes halı temizliğinde arap sabununun işlevini bilir. Temizlemekle kalmadığı gibi yumuşacık da yapar. Alerjisi olanlar ve bebekli evler için de halı temizliğinde gönül rahatlığıyla kullanılabilir.

Saç bakımında Kulanım

Evet yanlış okumuyorsunuz. Saç bakımında arap sabununun kesinlikle %100 doğal olduğundan emin olmalısınız. Yalnız kalitesiz merdiven altı ürünleri kullanmamak gerekir. Saçların daha parlak ve gür olması için arap sabunu ile yıkayabilirsiniz. İlk başlarda arap sbunu ile yıkadıktan sonra yumuşatıcı krem ve nemlendirici krem de kullanılmalıdır. Saçlar arap sabununa alışık olmadığı için ilk başlarda sert olabilir, sonra düzelecektir. Ama zamanla farkı sizde göreceksiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here