Endometriosiz; Anne olmayı önleyen sinsi tehlike!

0
29

Endometriozis, anne olmayı önleyen sinsi bir kadın hastalığıdır. Normal şartlarda rahmin içinde yer alan doku tabakası her (regl) adet döneminde dökülerek vücuttan atılmaktadır. Bu doku tabakasına ait hücrelerin çeşitli etkenlerle rahmin dışında, mesela yumurtalıklar, mesane ya da bağırsaklar gibi organlara yerleşerek büyümeleri e yayılmaları endometriozis olarak tanımlanıyor.  En sık 25 – 45 yaşları arasında görülmektedir. Endometriozis her 10 kadından 1’ini etkilemekte olup, oldukça yaygın bir sağlık problemidir.

Cinsel ilişkide ağrı, ağrılı ve yoğun adetler gibi çeşitli sıkıntılara sebep olmakta ve kadının yaşam kalitesini oldukça düşürebilmektedir. Daha da kötüsü üreme sağlığında hasar oluşturmaktadır. İnfertiliteye (kısırlık) yol açabilmektedir. Öyle ki endometriozise sahip olan kadınların yüzde 30-50’si hamile kalmakta güçlük çekiyor.

  • Üstelik endometriozis, bazı hastalarda hiçbir belirtiye yol açmadan ilerleyebilmekte
  • Bazı hastalarda da devamlı karın ağrısı,
  • İrritabl bağırsak sendromu gibi başka hastalıklarla ortak belirtiler vermektedir. Bu sebeplerden dolayı endometriozis tanı konması 6-10 yılı bulabiliyor. Bundan dolayı adet sancısı çeken bayanların karın ağrısını hafife almamaları, mutlaka bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmaları gerekmektedir.

Endometriozis:En tipik 3 belirtisine dikkat!

Endometriozisin oluşum sebebi ile ilgili çeşitli kuramlar ortaya sürülse de henüz kesin nedeni bilinmiyor.

En yaygın teori ise adet kanının ve rahim iç dokusunun regl dönemi sırasında rahimden geçerek fallopian tüplerine ve buradan da karın içine sızması olarak açıklanmaktadır. Endometriozis belirtilerinin nitelikleri ile şiddetinin ise hastalığın yerleşmiş olduğu bölgeyle yayılma durumuna göre çeşitlilik gösterir.

Endometriozisin en tipik belirtileri;

  • Ağrılı ve yoğun adet görme,
  • Ağrılı cinsel birleşme ile infertilite (kısırlık) yakınmalarıdır.
  • Şiddetli karın ağrısı bazı hastalarda sadece adet döneminde değil, normal zamanda da oluşabiliyor.
  • Bunların yanı sıra dışkılama sırasında ağrı,
  • Kanlı dışkılama,
  • İdrarda kan görülmesi ve kabızlık veya ishal gibi bağırsak alışkanlıklarında değişmeler de endometriozis belirtileri olabiliyor.

Lakin endometriozis bazı hastalarda hiçbir semptom göstermediği ya da devamlı karın ağrısı ve irritabl bağırsak sendromu gibi başka hastalıklarla ortak belirtilere sahip olduğu için genellikle ya yıllar sonra tesadüfen ya da infertilite sorunu gelişince tespit ediliyor.

Endometriozis; İnfertilite riski yükseliyor

Gebeliğin oluşması için yumurtanın yumurtalıktan salınması, tüp doğrultusunda ilerlemesi ile birlikte bir sperm tarafından döllenmesiyle kendini rahim duvarına yerleştirmesi gerekiyor.

İnfertiliteye yol açması endometriozisin, yumurtalık ve tüplere zarar verebilen, rahim dışına yayılmış hastalıklı dokuların bu yerleri etkilemesi sebebi ile oluyor ki hastalıklı dokulara sahip olmayan kadınlarda bile endometriozis hamile kalmayı zorlaştırabiliyor. Öyle ki endometriozis hamileliği yumurtaya ya da sperme zarar vererek de önleyebiliyor. İşte bu yüzden, çocuk sahibi olmak isteyen kadınların hamile kalmayı ertelememeleri gerekmektedir.

Tedavi hamilelik şansını yükseltiyor

Yapılan araştırmalar, aşılama ve tüp bebek tedavisi, yardımcı üreme tedavilerinin hamile kalınmasında yardımcı olabildiği, hatta bazı durumlarda konservatif ameliyattan daha çok tercih edildiğini belirtiyor. Endometriozis tedavi edilmediğinde doğurganlık oranı yüzde 2 ila 3 gibi oldukça düşük seviyelerde seyretmektedir.

Aşılama ve yumurtlama uyarılması tedavileri birlikte uygulandığında bu oran yaklaşık yüzde 15’e yükseliyor.

Tüp bebek tedavisinde ise şans daha da artmaktadır. Yaşa bağlı olarak değişse de, hamile kalma oranı yüzde 50-60’lara ulaşabiliyor.

Bu önemli bilgiden daha fazla kişinin faydalanabilmedi için beğenip paylaşmayı unutmayın lütfen.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here