En Önemli Kilo Verdiren Besinler

0
371

Kilo vermenin yollarını, en kolay şekilde nasıl yapabilirim diye mi? düşünüyorsunuz. Aslında yapılması çok kolay. Normalde yediğiniz yiyeceklerinizi, daha sağlıklı olan yiyeceklerle değiştirmeniz bel bölgenizden birkaç santim kadar kaybetmenize faydalı olacaktır! Peki Nasıl olacak? Kilo verdiren besinler nelerdir? Kilo vermedeki faktörleri nelerdir?

En Önemli Kilo Verdiren Besinler

Çok zorlu bir yolculuk olabilir, bazıları için kilo verme süreci. Hızlı kilo vermek için sayısız vaatler veren diyetler bulunmaktadır.  Bu diyetlerde üzücü bir gerçek var ki, kilo kaybı sağlayan mucize bir formül bulunmamaktadır.

Kilo vermek için sağlıklı ve düşük kalorili yiyecekler içeren beslenme şekli ile birlikte egzersiz ve disiplin gerekir. Bununla birlikte aç kalmadan ve sağlığı bozmadan kilo vermek için de vitamin ve besin değeri yüksek ve aynı zamanda tok tutmaya yarayan lifli yiyecekler tercih edilmelidir. Yapılan alışverişlerde bu tür yiyecekleri alarak kilo verme programında olumlu sonuçlar elde edilebilir. Kilo vermek isteniyorsa yaşam şeklininde değişmesi şarttır. Diyet programında basit değişiklikler yapıldığında bir kaç ay zaman zarfında büyük gelişmeler sağlanacaktır.

Şekersiz Mısır Gevreği

Diyetinize lif eklemenin en kolay yolu muhtemelen kahvaltı sofrasına şekersiz mısır gevreği eklemektir. Hangi diyet olursa olsun liften zengin gıdalar konu edilir. Bunun sebebi lifli besinlerin tok tutma özelliğidir. Lifli besinler kilo kaybetmeye yardımcı olurken sağlık içinde faydaları çoktur. Vücudun parçaladığı yağlar, karbonhidratlar ve proteinlerin aksine lif, bitkilerden alınan vücudun parçalayamadığı özel bir karbonhidrattır. Bu nedenle lifler yenildiğinde değişime uğramadan mideden geçerler. Bunun faydası ise, sindirim sistemindeki karsinojen gibi sağlıklı olmayan şeyler liflere tutunur ve hızla kolonlara doğru ilerleyerek kolon kanseri gibi hastalıklları önler.

Vücuda alınan liflerin vücuda başka bir faydası da kolesterolün vücuttan atılmasına yardımcı olur.

Kalp rahatsızlıkları riskini azaltır.

Günlük lif ihtiyacı yüksek oranda lif içeren meyve katkılı mısır gevreği ile karşılanabilmektedir.

GREYFURT

Bazı meyveler vardır ki, kilo vermede diğerlerine göre büyük avantajları vardır. Evet, bahsi geçen meyve greyfurttur. Lif açısından zengindir. Diyet için önemli rol oynar. Yapılan araştırmalarda greyfurt yağı ve karbonhidratları depolayan enzimleri bloke ederek, vücudumuzdaki yağları daha çabuk yakma özelliğinin olduğu kanıtlanmıştır. Greyfurt düşük glisemik yüke sahiptir. Glisemik yük, besinlerin karbonhidrat içeriği ve vücuttaki kan şekeri seviyesi üzerinde bulunan etkisini baz alan besin sıralamasıdır. 10’un altında bulunan değerler glisemik endeks düşük olarak kabul edilir. Bu düşük glisemik gıdalar kilo kaybedilmesine yardımcı olurlar.  Yarım adet greyfurtun glisemik endeksi 6’dır. Bu da greyfurttu diyette bulunması gereken ideal bir meyve yapar. Yüksek oranda su içerir ve bedene ne kadar su alırsanız o seviyede sağlıklı olursunuz.

PATATES

Bu listede patatesi görmek biraz şaşırtıcı olabilir. Lakin patatesin kilo aldırma sebebi pişirme şeklidir. Patatesi kızartmak yerine fırınlayarak ya da haşlayarak yemek tercih edilmelidir. Patates %99,9 yağsızdır. %100 kolesterol bulunmaz. Yüksek oranda su içerir. Düşük kalorilidir. Kabuklu yemek tercih edildiğinde besin değeri açısından zengindir. B,C vitamini ve potasyum ve protein yüklüdür.

SARDALYA

Sardalya, kalp için yararlı olan omega 3 yağ asitleri açısından zengindir. Yapılan araştırmalara göre omega 3 yağ asitlerindeki artış leptin seviyesini dengelemektedir. Leptin, iştahımızı bastırmasını ve beynimize yağları yakmasını hormondur. Leptin seviyesine stresli ve sağlıksız bir diyet çok fazla zarar vermektedir. Leptin dengesinin bozulmasına neden olmaktadır Sonuç olarak da daha fazla kilo alımına sebep olmaktadır. Sardalya gibi yiyecekleri tüketerek leptin seviyesi en ideal seviyesinde çalışır ve kilo kaybetmeye yardımcı olur. Sardalya en kolay kilo verdiren besinler içinde en fazla faydası bulunan besindir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here