Ekmek Nasıl Saklanmalı

0
84

Ekmek nasıl saklanmalı? Hayat zor ve pahalı. Bu pahalılıkta ekmek israfı aldı başını gidiyor. Ama bilerek ama bilmeyerek, ekmekleri ziyan ediyor ve çöpe atıyoruz. Hem müsriflik, hemde düşünelim bir bizim attığımız ekmeklere muhtaç ne kadar çok insan var. O ekmeklere ulaşabilmek için ne bedeller ödüyorlar. Aslında bilerek yaptığımız bir şey değil. Kim bile bile ekmek israf etmek ister değil mi? O zaman ekmeklerimizi israf etmeyelim, sonuna kadar ekmeğimizi kullanalım. O zaman Ne yapmalı?

Ekmek Nasıl Saklanmalı?

Ekmek bozulmasın diye asla buzdolabına konmamalı. Ekmeği nimet olarak değerlendirir ve değer veririz. Buna rağmen her gün çöpe binlerce ekmek gider.

Ekmek Neden Buzdolabında Saklanmamalı?

Ekmekleri israf etmemek adına, ekmeklerinizi aldıktan hemen sonra doğrudan buzdolabına koyup saklıyorsanız, bu alışkanlıktan vazgeçmeniz gerekiyor. Çünkü;

Ekmeği buzdolabına koyduğunuzda ekmeğin içindeki karbonhidrat molekülleri (retrogradasyon) yani Türkçe bir anlatımla ” geriye hareket” durumu ile karşılaşıyor. Böyle olunca da ekmeğin içindeki moleküller kristalize olmaktadır. Moleküller kristalize durumuna maruz kalan ekmek de su molekülleri yavaş yavaş ekmeği terk eder ve karbonhidrat molekülleri bir başına kalır. Bu durum da ekmek çok hızlı bayatlar ve ilk alındığındaki lezzetini kaybeder. Görüldüğü üzere ekmeği ilk alındığında buzdolabında saklamak iyi bir alternatif değildir. Ekmeğin bozulmaması için ne yapılabilir,

Ekmek nasıl saklanır?

Ekmeklerin bayatlamaması ve  bozulmaması için ilk yapılacak tabii ki yiyeceğiniz kadar ekmek almaktır. Taze taze tüketmek hem uğraştırmayacaktır, hemde ekmekler lezzet kaybına uğramadan tüketilecektir. Ama bunu bir türlü yapamıyor, her fırına ya da markete gittiğinizde ekmeği fazla fazla alıyorsanız, aldığınız bu ekmekleri temiz ve serin bir ortamda hava almayacak şekilde, özel saklama kaplarında saklayabilirsiniz.

Mutfak tezgahları bile iki veya üç günlük bir süre için buzdolabından daha iyi ve doğru olacaktır. Şayet bu sürede bile aldığınız ekmek bitmiyorsa, ekmeği saklamak için buzdolabın dondurucu bölümüne  koyabilirsiniz. Ekmek dondurucuya konduğunda ekmeğin içinde yer alan moleküller çok fazla kristalize olma fırsatı bulamadan donar. Bu da su moleküllerinin  karbonhidrat moleküllerini terk etmesini bir parça da olsa önler. Fakat tamamen engel olmaz. Bu nedenle ekmeği uzun bir zaman dilimi içinde tüketemiyorsanız, buzdolabı yerine dondurucuda, mümkünse hiç hava almayacak şekilde saklayabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here