Doğum Sonrası Anne ve Bebek Sorunları

0
117

Doğum sonrası anne ve bebek sorunları nelerdir? Ne yapmalı, sorunlar karşısında nasıl davranmalı. Sıkça sorulan doğum sonrası anne ve bebek sorunları ile ilgili sorular ve cevapları sizler için derledik.

Doğum sonrası anne ve bebek sorunları

Meme Bakımı

Annenin meme bakımı için günlük temizliği, duş, banyo yeterli olmaktadır. Her emzirmeden önce temizlik şart değildir. Memede kalan anne sütünün orada mikrop öldürücü özelliği gösterdiğinden bahsedilmektedir. Eğer çatlak gibi bir meme başı sorunu varsa uygun merhemler kullanılmalı, ama emzirme öncesi silmeyi unutmamalıdır.

Yenidoğan bebek neden kusar?

Yenidoğan bebek doğumdan önce yuttuğu maddeleri çıkarmak için ilk günlerde kusabilir. Bu normaldir. Her beslenmeden sonra emdiği sütün bir kısmını ağzından akıtabilir. Eğer beslenmeden sonra gazı çıkarılmadan yatırılmış ise yuttuğu sütün bir kısmını çıkarabilir. Yemek borusu ile midenin birleşimi tam gelişmediğinden bebekler 7-8 aylık olana kadar kusabilirler. bebek hem kusuyor hem de kilo almıyor ise, bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Yenidoğan bebeğin göbek bakımı nasıl yapılır?

Yenidoğan bebeğin göbek bakımı için çeşitli solüsyonlar kullanılabilir. Hiçbir şey sürülmemesini önerenler de vardır.

Bebeğin göbeği ne zaman düşer?

Bu süre bebekten bebeğe göre değişir. bazılarında 4-5 gün içerisinde düşebileceği gibi 30 güne kadar da uzayabilir. Çok erken ya da geç düşmesinin bir önemi yoktur. Ancak bebeğin göbeği iltihaplanmadığı için düşmesi gecikmiş ise önemlidir.

Bebek hıçkırık tutunca ne yapılmalıdır?

İlk günlerde bebeklerin çoğunda sıklıkla meme emdikten sonra hıçkırık görülür. Bu, gazın çıkarılmamasına bağlı olabilir. Hıçkırık önemli değildir. Kısa sürede geçer. Bebeğin gazı çıkarılmalıdır.Hıçkırık devam ediyor ise bir çay kaşığı suya bir damla limon damlatılarak bebeğe verilirse hıçkırık durur.

Bebek ilk defa ne zaman yıkanır?

bebek doğduktan sonra vücudunun yumuşak bir bezle kurulanması yeterlidir. Tam bir banyo doğumdan sonraki ikinci üçüncü güne bırakılmalıdır. bunu izleyen günlerde her gün ya da gün aşırı yıkanabilir.

Bebek bir aylık olduktan sonra ne kadar sıklıkla yıkanmalıdır?

Eğer imkanlar el veriyor ise her gün yıkanabilir. Özellikle yaz aylarında sık yıkanırsa terlemez.Sık yıkanan bebekler de hastalıklara yol açan mikroplar barınamazlar. Pişikler oluşmaz.Uykusu az ve huzursuz bebekler sakinleşir. Bebek beslenmeden hemen sonra yıkanmamalıdır.Bu durumda kusabilir. Yıkandıktan sonra doyurup uyutmak en iyisidir.

Bebek ne zaman açık havaya çıkarılabilir?

Bebeğin açık havaya çıkarılması, güneş alması her zaman gereklidir. Güneş ışığı kemiklerin gelişmesine yardımcı olur. Raşitizm denilen hastalığın ortaya çıkmasını engeller. bebek ilk güneşe çıktığında bir kaç tutulmalı, bu süre her gün azar azar artırılmalıdır.

Bebeğe yalancı emzik verilmeli midir?

Yalancı emzik, hastalıklara zemin hazırlar. Yalancı emzik emen çocukların annelerini emmelerinde zorluklar çıkabilir. Süt üretiminde azalmaya yol açabilir. Sür üretiminde azalmaya yol açabilir. İleri yaşlarda yalancı emzik bebekte diş sorunlarının ortaya çıkmasına neden olabilir. Ayrıca emzik enfeksiyon kaynağı olabilmektedir.

Bebeğin tırnağı kesilmeli midir?

Tırnağı kesilmeyen bebek yüzünü, gözünü çizebilir. Ayrıca tırnak arasına kir dolup bebeğe mikrop taşır. Bu sebeple bebeklerin tırnakları mutlaka kesilmelidir.

Bebekte pamukcuk olursa ne yapılır?

Bebeğin ağzına ilk bakıldığında dilde ve yanakların iç kısımlarında beyaz benekler görülür. Buna halk arasında pamukçuk denir. Karbonatlı su ile iyice silindiğinde kendiliğinden iyileşir. Karbonatlı su kullanımına rağmen hala iyileşmiyor ise ilaç tedavisi uygulanabilir. Annenin göğsünde ki çatlaklar ve emzik kullanımı buna sebep olur. Bunların temizliğine dikkat etmek gerekir.

Bebeğin yattığı oda ısı ne kadar olmalıdır?

Bebeği ısısı 20-25 derece olan bir odada yatırmak gerekir. Aşırı sıcak, terleme sonucu ateşe sebep olabilir. Oda ısısı sizin kendinizi rahat hissedeceğiniz bir düzeyde olmalıdır.

Bebeğin burun tıkanıklığı nasıl giderilir?

Bazı anneler, bebeğin burnuna anne sütü damlataraj burun tıkanıklığının geçeceğine inanırlar. Oysa süt, bebeğin solunum yolları ve akciğerlerine kaçarak zatürre olasına sebep olabilir. Bu nedenle burun tıkanıklığını gidermek için bebeğin burnuna süt damlatılmaz. Burun tıkanıklığını gidermek için en iyi yol burna tuzlu su (serum fizyolojik) damlatmaktır.

Diş çıkarmak hastalık yapar mı?

Bebeklerin çoğu hiç rahatsızlık hissetmeden kolayca diş çıkarabilirler. Bazılarında ise huysuzluk, hafif ateş, iştahsızlık ve hafif ishal olabilir. Fakat genellikle çok şiddetli hastalık hali olmaz. Eğer bebek  diş çıkartırken ateşi çok yükselmiş, ishal olmuş ve bitkin düşmüş ise bu durumu onun diş çıkarmasına bağlamak yanlış olur. Bebeğin diş çıkarması başka bir hastalık ile bir araya gelmiş olabilir.

Çocuk ne zaman yürür?

Çocuklar genellikle 1 yaş civarında yürürler. Ancak bu,her bebekte böyle olmayabilir. Eğer bebek sağlıklı ise 1,5 yaşına kadar yürüyememesinin önemi yoktur. Kalça çıkığı, raşitizm denen kemik hastalığı varsa ya da çocuk çok şişman ise, düşmekten korkuyorsa ya da zeka geriliği varsa yürüme gecikebilir. 1,5 yaşından sonra halen yürümeyen çocuk, bir sağlık kuruluşuna götürülmelidir.

Bebek hangi pozisyonda yatırılmalıdır?

Bebek sorunları olarak bebeğin yüzükoyun yatması tehlikelidir. Bebeğinizi hafif yan pozisyonda yatırınız. Ani bebek ölümü, yüzüstü yatanlarda daha fazla görülür. Çok kusan, üst solunum yolu problemi olan bebekleri de sırt üstü yatırmak sakıncalı olabilir.

Çocuk kaka ve çişini ne zaman haber verir?

Bazı çocuklar 1-1,5 yaş civarında, bazıları 1,5-2 yaş arasında çişini ve kakasını haber verebilirler. Çocuk barsaklarını daha erken kontrol edebildiğinden önce kakasını haber vermeyi öğrenir. Çişini daha geç haber verir. Tuvalet ihtiyacını haber vermeyen çocukları korkutmak zararlıdır. 1,5-2 yaşlarından önce tuvalet eğitimi çocukta ruhsal bozukluklara sebep olabilir.

Bebeklerde bir günde kaç defa kaka yapar?

Bebekler günde 8-10 kez sarı, sulu kaka yapabilecekleri gibi haftada 2-3 kez de yapabilirler.

Yenidoğanda kabızlık neye bağlı olur? Nasıl tedavi edilir?

Bebek sorunları arasında kabızlık, seyrek görülür. Kabızlığın tanımı önemlidir. Haftada iki defadan daha seyrek ve sert kıvamlı kaka yapmak kabızlık kabul edilir. Anne sütü alan bebeklerde 6. haftadan itibaren günlük kaka yapma sayısı azalabilir. Tek başına bu yakınma kabızlık değildir. Yalnızca anne sütü alan bebek gerçekten kabız ise neden makatta çatlaktır. Mama değişikliği ya da tek başına ticari mama ile beslenme kabızlığa sebep olmaktadır. Karın şişliği, kusma, beslenme bozukluğu, aralarda ishal dönemleri olmadıkça barsak hastalığı düşünülmemelidir. Zeytinyağı verilmesi, makatın nazikçe uyarılması geçici çözümlerdir. Şikayet devam ederse bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here