Doğum Parası Nedir? Merak Edilen Her Şey!

Doğum parası nedir? Doğum yardımı nasıl yapılır? Çalışan annelere teşvik amacı ile tahsis edilen doğum parası ne kadardır? Doğum parası, (halk arasında çocuk parası da denmektedir) adı altında ödenen, doğum parası nasıl alınır? Çalışmayan annelerde doğum parasından yararlanabilirler mi?

Doğum parası nedir?

Doğum parası nedir?

Doğum parası; hamile bayanlara, doğum yapmaları halinde Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan maddi yardım olup halk arasında çocuk parası olarak da bilinmektedir.

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından, doğum parası ya da yardımı kapsamında ödenen bu para, annelere tanınan bir haktır ve her çocuk için tek seferlik verilir. Dolayısıyla anneye özel doğum parası hesaplaması yapılmıyor.

Doğum parası ne kadar?

Her yıl, “doğum parası ne kadar?” ya da ” bu sene doğum parasında artış var mı?” gibi sorular akılara gelmektedir. Fakat T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından ücret artırımı ya da akla takılan sorular hakkında yapılan yeni bir açıklama söz konusu değil. Çocuk parası 2019 yılında da 2018 yılıyla aynı miktarlarda ödeniyor olup bu yıl itibarıyla ödenen çocuk parası miktarı;

  • İlk çocuk için 300,
  • İkinci çocuk için 400,
  • Üçüncü ve sonraki çocuklar için 600 TL. olarak ödenecektir.

Doğum parası almanın şartları neler?

Doğum parasını kimler alabiliyor, söyleyelim:

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
  • Bebeğin sağ olması, doğum parası almak için yeterli.

Başvuru yapmak isteyen çalışmayan anneler dilekçeyi tam doldurması gerekiyor. Doğum yaptıktan sonra istediğiniz zaman diliminde çocuğunuza ait kimlik belgesi ya da doğum belgesiyle başvuruda bulunabilirsiniz.

Bu unsurlar dışında ekonomik durum ya da meslek grubu fark etmeksizin doğum parası alabilirsiniz. Yanızca doğum yardımından 15.05.2015 tarihinden itibaren dünyaya gelen bebekler için faydalanılabiliyor.

Doğum parası nasıl alınır?

Başvuru için, internet üzerinden form doldurmak gerekiyor. Bu form, Sosyal Hizmet Merkezleri ya da Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine iadeli taahhütlü mektupla gönderiliyor.

Doğum parası ne zaman yatar?

Doğum parası ödemesinin hangi günlerde yapıldığına dair net bir bilgi yoktur. Ancak ödeme için düzenli olarak takip gerekiyor.

Çocuk parası nereden alınır?

Ödemeler PTT aracılığı ile yapılmaktadır. T.C. kimlik numarası üzerinden havale yapılıyor. Herhangi bir PTT şubesinden çocuk yardımı parasını T.C. kimliğini ibraz ederek alabilirsin.

Çalışmayan annelere doğum parası verilir mi?

Çocuk parası, bebek sahibi olan tüm annelere Aile ve Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan bir ödemedir. “Yalnızca çalışan annelere doğum parası verilir.” gibi bir durum söz konusu olmayıp, çalışmayan anneye de çocuk parası veriliyor.

çalışmayan annelerde doğum parasından yararlanabilirler

Anne veya anne adayı olan kadınların “Doğum parası almak için ne kadar sigortalı olmak gerekir?” gibi bazı soruları olabiliyor. Bu da doğum parasıyla süt parasının karıştırılmasından kaynaklı bir durum olup süt parasını sadece çalışan anneler alabiliyor.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir