Depresyon Nasıl Oluşur, En Çok Kimlerde Görülür?

0
1951

Depresyon nedir? Depresyon nasıl oluşur? Depresyon en çok kimlerde görülür? Depresyon hangi yaş gruplarında görülür? Depresyon kadınlarda mı, erkeklerde mi daha fazla görünür?

Depresyon Nedir?

Ruhsal çöküntü ya da çökkünlük durumuna verilen addır depresyon.

Depresyon Nasıl Oluşur?

Çağın hastalığıdır ve en sık görülen ruhsal bir hastalıktır. Öyledir ki, her yüz kadında yirmisi, her yüz erkekten onu ve maalesef her yüz ergenden beşi yaşamı boyunca bir kez dahi olsa depresyon geçirmiştir ve tedavi almıştır.

Depresyon nasıl oluşur? sorusunun bir sürü yanıtı vardır. Öyle bir rahatsızlıktır ki depresyon meslek, statü veya yaş farkı gözetmeden her şekilde ve ortamda görülebilir.

Depresyon her yaşta görülebilir.Depresyonun görülme yaşı genellikle bayanlarda 30-45 yaş arası, beylerde ise 45-65 yaş arasıdır. Lakin bazı durumlarda çocuklarda ve gençlerde de depresyon görülebilmektedir.

 Depresyonu Tetikleyen Etmenler Nelerdir?

Depresyona kadınlar, erkeklere oranla daha sık maruz kalmaktadırlar. Fakat kadınların depresyona bakış açıları daha yumuşak olduğundan, duygularını gösterebilmekte ve yardım alabilmek için psikiyatriste çekinmeden başvurabilmektedirler. Erkekler ise durumu kabullenmekte zorlandıkları ve duygularını iç dünyalarında yaşadıkları için yardım almayı red edebilmekte ve depresyonun sonucu intihar ile sonuçlanabilmektedir.

Mesela, doğum sonrasında, menopoz gibi kadınların bazı dönemlerinde depresyona yatkınlık artar.

Boşanmış olan ya da bekar olan kişilerde depresyona daha sık rastlanır. Evlilik ya da belirgin bir aile desteğine sahip olmak depresyona yakalanma riskini azaltır.

Alkol ve madde bağımlısı olan kişilerde, depresyona sık rastlanır.

Hipertansiyon, diyabet, kalp hastalıkları gibi bazı kronik rahatsızlıklarda depresyon, daha sık görülmektedir.

Gelir ve eğitim düzeyi yükseldikçe, depresyon oranları azalmaktadır. Daha ağır depresyon tipleri, genellikle ekonomik seviyesi daha düşük  gruplarda gözleniyor.

Erkeklerde Neden İntihar Eğilimine Neden Oluyor?

Kadınlar depresyona erkeklerden daha fazla yakalanmalarına rağmen kadınlar yardım çağrısına daha açıklardır. Erkekler de daha az görünmesine rağmen, yardım çağrısına açık olmadıkları için intihar eğilimi daha fazla görülmektedir.

Gençlerde Depresyon

Gençlerde depresyon, üzüntü, stres hallerinin yerine sinirlilik hali alır. Agresifliğin hat safhada olduğu bir aşamadadır. Kendilerini anlatma da sıkıntı yaşarlar. Bundan dolayı üzüntülerinin neden olduğu ve neden kaynaklandığını çözemezler. Bu durum çok ciddi şekilde gerginlik olarak gençte dışarıya yansır.

Yaşlılarda depresyonun En Büyük Nedeni İse

Yaşlılar da depresyon nedenlerinden en önemlisi, bir yakınlarının kaybetmeleri, ya da çok değer verdikleri birilerinin ölmesi ile karşılaşmalarıdır. Ayrıca yaşadıkları herhangi bir hastalık sonucu başka bir insana bağlı olarak yaşamak da yaşlılarda depresyon nedeni olmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here