Çocuklarda İnternet Bağımlılığı

0
152

Çocuklarda internet bağımlılığı neden olur? İnternet bağımlığı nedir? Çocuklarda internet bağımlılığı belirtileri nelerdir? Çocuğunda internet bağımlılığı olan aile çocuğuna nasıl davranmalı? İnternet bağımlılığının zararları nelerdir?

Çocuklarda İnternet Bağımlılığı

Günümüz koşullarında giderek yaygınlaşan internet ve teknoloji gibi yenilikler ihtiyaç ya da zorunluluk haline gelmiştir. Bu zorunluluk ailelerin evlerine tablet,bilgisayar ve telefon almalarını zaruri hale getirmiştir. Ancak bu husus çocukların internet ve teknoloji ile çok erken yaşta tanışmalarına sebep olmaktadır. Çocukların internet ve teknolojiye olan eğilimleri aileleri endişelendirmektedir. Bu durumdan rahatsız olan aileler için önemli olan bir kaç soru yol haritasını yönlendirmektedir.

Çocuğunda İnternet Bağımlılığı Belirtileri

Soru 1- Çocukta internet’te daha fazla zaman geçirme, artarak daha fazla ilgilenme,

Soru 2- İnternetin azaltılması veya yasaklanması halinde çocukta huzursuzluk ya da kızgınlık halleri,

Soru 3- İnternet kullanımını yasaklamakta sıkıntı yaşanması ya da yasaklanamaması.

İnternet ya da Teknolojinin Fazla Kullanmanın Zararları

Çocuklarda internet bağımlılığı, çocukların tablet ya da telefon başında saatlerce hiç kalkmadan kalmasına sebep olur. Gerçek dünya ile bağını koparır. Çocuk farklı bir ruh haline girer. Sosyal ilişkilerde sıkıntı yaşayan böyle çocuklarda okulda başarı düşmesi ya da başarısızlık, dikkat dağınıklığı ya da okula uyum gibi durumlarda ciddi anlamda olumsuz değişimler saptanmaktadır.Gözlerde bozukluk ve fiziksel bozukluk gibi sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Aynı zamanda internetteki denetimsiz ortamın içine girerek tanımadığı kişilerle iletişim kurması da mümkün olmaktadır. Bu durum ciddi tehlikeleri çocuğunuza çekebilir ve istenmeyen sonuçlara da sebep olabilir.

İnternet Bağımlılığını Nasıl Önleriz? Neler Yapmalıyız?

Öncelikle çocuklarda internet bağımlılığının dikkatli olunması gereken bir konu olduğunu idrak edilmelidir. Birden teknolojiyi ve interneti yasaklamak ya da kısıtlamak kesinlikle doğru bir davranış değildir. Peki ne yapılmalı?

 

  • Çocuğunuzla ile daha fazla zaman geçirmeli,
  • Değişik ve çeşitli aktivitelere yönlendirmeli ya da,
  • Çeşitli aktivitelere götürmeli,
  • Çocuklar oyalansın diye teknolojik aletler ve internet ellerine verilmemeli,
  • Kullandığı teknolojik cihazı ona belli etmeden incelemeli, iletişim kanallarını ve yazışmalarını takip etmeli,
  • 2 yaşından küçük çocuklara asla cihazların kullanımı için izin verilmemeli,
  • Günlük belli bir saat belirlenmeli ve o saatlerde internet kullanımına izin verilerek daha verimli ve daha sağlıklı iletişim yolu sağlanmalıdır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here