Çocuklara Özel Sağlıklı Parmak Yiyecek Granola Nedir? Nasıl Yapılır?

Granola nedir?

Nasıl yapılır? Faydaları nelerdir? Granola kahvaltının yeni trendlerinden olup, diyetisyenler tarafından sıklıkla tavsiye edilir. Tahıl, kuru meyveler, süt ve yoğurtla hazırlanılabilen bir kahvaltı çeşididir.

Granola basit olarak yulaf kepeği, fındık, bal ve bazen de pirinç patlağını fırınlayarak yapılan bir kahvaltı gıdasıdır. İsteğe bağlı olarak kuru meyveler, kuru üzüm ve hurma da eklenerek yapılabilir.

evde yapılan granola bar, çok nefis, çok lezzetli ve çok pratik

Nasıl Yapılır?

Malzemeler:

  • 1,5 su bardağı sade yulaf ezmesi (mikserde iri kıyılmış olacak)
  • 1 çay bardağı fındık içi
  • 1 çay bardağı kuru üzüm
  • 2 yemek kaşığı hakiki bal
  • Göz kararı süt ya da yoğurt

Yapılışı:

Yulaf ezmesi, fındık içi, kuru üzüm ve balı karıştırarak, 100 derecelik fırında yarım saat pişirin. Hava almayan bir cam kapta saklayarak süt yada yoğurtla karıştırarak kahvaltı ya da ara öğünler de çocuğunuza yedirebileceğiniz harika bir atıştırmalık.

Tahıl B grubu vitaminlerinden zengin bir yapıya sahiptir. Çocukların yiyeceklerden aldıkları enerjiyi verimli bir şekilde kullanabilmesini sağlarken, bir öğünde 2-3 yemek kaşığı tüketmek yeterlidir. Granola’yı fazla tüketmek, yüksek kalorili olması nedeni ile yağlanmaya ve yağlanma ile ilgili olabilecek problemlere yol açabilir. Çocuklarımızın dengeli ve sağlıklı beslenmesi ile birlikte hazır gıdalardan uzak tutabilmek içinde lezzetli bir alternatiftir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir