Çocuklara Özel Sağlıklı Parmak Gıdalar- Yulaflı Kurabiye Nasıl Yapılır

Bebeklerin sağlıklı yiyecekler yiyerek büyümesi bütün annelerin en büyük isteğidir. Ama elde olmayan nedenlerden dolayı bunu yapamazlar. Hazır gıdalar ya da abur cuburları bebeklerine yedirmek durumunda kalırlar. Artık anneler bilinçlendi ve bebeklerine nasıl sağlıklı yiyecekler yedirebilirim? araştırması içinde parmak gıdalar ortaya çıktı.

Parmak gıdalar ile annelerin bebeklerine yedirebileceği alternatifler çoğalınca annelerinde işi kolaylaştı. Bütün anneler sağlıklı yiyecekler yedirerek büyütmek ister ama şu bir gerçektir ki yemeyen çocuğu büyütmek zor olmakla birlikte büyük sabır gerektirmektedir. Şimdi parmak gıdalardan bebeklerin seveceğini yulaflı kurabiye nasıl yapılır? buna geçelim.

Yulaflı kurabiye

Malzemeler;

1,5 su bardağı sade yulaf ezmesi + 1 büyük olgun muz + 1 çay bardağı kuru üzüm + 5 – 6 adet kuru incir + yarım su bardağı fındık içi + 1 yemek kaşığı tereyağı

Yapılışı;

1.5 su bardağı sade yulaf ezmesini rondodan geçirin. 1 büyük boy olgun muz, 1 çay bardağı kuru üzüm, 5-6 adet önceden ılık suda bekletilmiş küçük küpler halinde dilimlenmiş kuru incir, yarım su bardağı iri kıyılmış fındık içi ve 1 çorba kaşığı tereyağını karıştırarak yağlı kağıt sarılmış fırın tepsisine ince bir katman halinde serin.

20-25 dakika 180 derece önceden ısıtılmış fırında pişirin. Piştikten sonra kare şeklinde dilimleyerek servis edin.

Yulaflı kurabiye besleyicilik bakımından çok zengindir. Kuru meyveler zengin kalsiyum ve demir içeriği ile çocukların büyüme ve gelişimine yardımcı olmaktadır.  Ancak fazla miktarda tüketildiğinde karbonhidrat içeriğinin yüksek olması nedeni ile kontrolsüz kilo artışına neden olabildiğinden, günde 1-2 adet kurabiye yanında 1 su bardağı süt ile tüketmeleri yeterli olmaktadır.

Bebeklerinizin ve çocuklarınızı seveceği yulaflı kurabiye tarifini beğendi iseniz paylaşmayı unutmayınız.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir