Çocuğa Özgüven Kazandırmak İçin Yapılması Gerekenler

0
530
çocuk candır, neşedir, mutlluktur,yaşama sevinci, yarının anahtarı....

Çocuğa özgüven kazandırmak için yapılması gerekenler nelerdir? Çocuğa özgüven nasıl kazandırılır? Özgüveni nasıl sağlayacağız? Özgüven kazandırmak için karşılıksız sevginin önemi.

Çocuğa özgüven kazandırmak için yapılması gerekenler

Kişisel güvenin önemini bilmeyen ve kabul etmeyen yoktur. Kendine güvenen insan zemine sağlam basar ve çevreye karşı morali yüksek olur. Hayata pozitif yaklaşır.

Peki çocuğumuzun özgüvenini nasıl sağlayacağız

Kişisel güveni negatif yönde etkileyen etmenlerden en başta geleni kendisi ile alay edilmesi olup bunun temelinde sevgi eksikliği yatmaktadır. Anne ve babalar çocuklarına karşılıksız sevgi göstermelidir.

özgüveni yerinde olan bir çocuk, karşısına çıkan olumsuzluklarla mücadele yeteneğini kazanır

Karşılıksız sevgi, hiç bir şekilde öncelikli şart ve durumu göz önüne almadan birini sevmektir. Yani adından da anlaşılacağı gibi karşılık beklenmeyen sevgidir. Şarta bağlı değildir. Mesela anne ya da baba çocuğuna şunu yaparsam seni severim demez. Şart koşmaz sevmek için. Şarta bağlı olsa zaten karşılıksız sevgi olmaktan çıkar.

Çocuk ebeveyninin kendisine gösterdiği sevgiyi hak etmediğini hissederse ya da düşünür ise kendisini sevilmeye değer görmez ve zamanla ‘Ben Hiçim’ düşüncesi ile karşı karşıya alır. kendini sevilmeye layık görmez. Bu da onun için çok yıkıcı ve harap edici olacaktır.

1. formül

Çocuklarımıza onları sevdiğimizi söyleyelim. Sevgiyi göstermek için paraya ihtiyaç yoktur, fakat geri dönüşümü çok kuvvetlidir. Maddi hiçbir değeri yoktur. Manevi değeri çok ağır basar. Çocuklar sevildiklerini duymak ister. Her yaşta sevildiği söylenmelidir. Sevgi her şekilde belli edilebilir. Sevgi ve sevecenlik ile, kucaklama ile, el ele tutuşma yolu ile, çocuğun başını okşama ile her şekilde belli edebilir.

2. formül

Çocuklarımızı güzel ve hoş karşılayalım ve onaylayalım. Çocuklar buna muhtaçtırlar. Onları birey olarak kabullenmeliyiz. Takdir etmeli, her ortamda onlara iyi örnek teşkil etmeliyiz.

Çocuklarımıza hitap şeklimiz ‘lütfen’, ‘teşekkür ederim’ tarzında olmalı ve kibarca söylenmeli. Böyle yapıldığında kendilerini önemli ve değerli hissedeceklerdir. Kişisel görünümleri değişecektir. Öğretici ve kibar olmayı öğretecektir.

3. formül

Özür dileyin ve özür dilemekten çekinmeyin. Hataları kabul ederek ve özür dilemek, çocuğa da hatalarını kabul edebilmeyi ve özür dilemeyi öğretecektir.

4. formül

Çocuğunuzla iftihar edin. Çocuğunuzu başkaları ile tanıştırırken gözünüzde değerli olduklarını hissettirerek tanıştırmalıdır. Ses tonundaki kıymet veriyorum hissiyatını çocuğa hissettirmek ve olumsuz kelimeler kullanarak tanıştırmamak gerekir.

5. formül

Çocuğunuza okumayı, sevmeyi öğretin. Genelde bütün ebeveynlerin karşılaştığı bir sorun olan kitap okumayı sevdirmek için çocuğa sürekli sürekli oku demek çocuğu okumaktan uzaklaştırır. Ne yapılabilir?

Çocuğun yanına oturup coşku ile kitap okuyarak, erken yaşlarda kitap okumayı sevdirebilirsiniz. Ya da kitap okuma saatleri düzenleyebilirsiniz. Okuma etkinliklerini takip edebilirsiniz. onlarla konuşurken bolca yapıcı kelime kullanarak kelime hazinelerini geliştirebilirsiniz.

6. formül

Çocuğun televizyon, telefon, bilgisayar gibi yayın araçlarına ayırdığı zamanı sınırlayın. Yatma ve ödev zamanların uymasını, yemeğini önceden belirlenmiş saatlerde yemesini sağlayın.

Kuralları red ediyorsa, sinirleniyor ve tartışmaya niyetleniyor ise olumsuz bir tavır sergileme halinde gördüysek ona sarılalım ve yanına sokularak, okşayalım  ya da sevdiği diğer davranışları gösterelim.

Çocuk başarısız olabilir. Başarısız olduğu durumları sürekli konuşma konusu yapmayalım.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here