Cildimizi Nasıl Koruruz?

2
600
cildizin kurumuş çöl görüntüsünde kurtarmak için nemlendirciler iş başında . cildimizi ihmal etmeyelim
 Cildimizi nasıl koruruz? Cildimize zarar veren etmenler nelerdir? Cildimize nasıl zarar veriyorlar? En sık hangi zarar veren etmenlere maruz kalıyoruz? Cildimizi bütün olumsuz etkenlere karşı korumak için yapılması gerekenler burada makalemizde.

Cildimizi Nasıl Koruruz?

Cildimizi nasıl koruruz ya da nasıl koruyabiliriz? Cildimiz bizim için önemli. Cildimiz istesek de istemesek de her gün bir çok çevresel saldırıya maruz kalıyor. En sık karşılaştığımız çevresel faktörlerden 4 tanesi neredeyse cildimize zarar vermek için yoğun bir çaba içindedir. Ve maalesef cildimiz bu saldırgan etkenlerle mücadele etmek için tüm gücüyle mücadele etmeye çalışmakta ve zamanla çaresine bakılmadığında mücadeleyi kaybetmektedir. İşte cildimize zarar vermeyi alışkanlık edinmiş etmenler şunlardır.

 UV IŞINLARI

 

Güneş ve ışınları, cildimize zarar veren en büyük etmenlerden birisidir. Güneşin UV ışınları (morötesi ışınlar da denir) ciltte bulunan elastin ve kolajene zarar verir. Ciltte sarkmalara ve kırışıklıklara sebep olur. UV ışınlarına fazla maruz kalındığında da ciltte renk değişikliklerine neden olur ve koyu lekeleri oluşturur.

Ne Yapmak Gerekir:

 Hep cildimizi güneşli günlerde güneş ışınlarında korumamız gerekir diye biliriz. Bu yanlış bir bilgidir. Güneş ışınları kapalı havalar da bulutların arasından süzülerek cilde zarar vermektedir. Bunu unutmamak gerekir. İster kapalı olsun, ister soğuk olsun güneş ışınları dünyamıza uv ışınlarını sürekli olarak göndermeye devam eder. Bu yüzden SPF korumalı ürünler kullanmak çok önemlidir. SPF korumalı ürünler günlük kullanımında güneşin zararlı etkilerinden korumakla kalmayıp, koyu leke oluşumunun  önüne geçmektedir.

güneş ışınları sadece güneşli günlere de değil soğuk ve kapalı günlerde de cilde zarar vermektedir.

HAVA KİRLİLİĞİ

Hava kirliliğinin, her şekilde bedenimize zarar verdiği bilinmektedir. Vücudumuza dahili ve harici zararlar verir. Kirli hava ciğerlerimize çektiğimiz nefesle tüm bedenimize zarar verir. Korumasız olan cildimiz de hava kirliliği karşısında  zarar görür ve kuruluk ve erken yaşlanma problemleri ile karşı karşıya kalır.

Ne Yapmak Gerekir:

Cildimiz bedenimizde dış etkenlere karşı koruma vazifesi görmekle beraber dış etkenlerden en çok zarar görendir. Hava kirliliğin tenimizde etkisi çoktur. Özellikle şehirde yaşanıyorsa hava kirliliğinden kaçınmak imkansızdır. Cildi hava kirliliğinden koruyabilmek için iyi bir cilt bakım rutini uygulamakta fayda var. Ciltte biriken yağ, kir, ve makyajdan gündüz ve gece olmak üzere iki defa temizlemek gerekir. Sağlık için temizlik şarttır.

Cildi temizlik için cilt tipine uygun ürünler seçmek önemlidir. Cildinizde herhangi problem varsa cilt problemine göre nemlendirici ve aydınlatma özellikli ürün seçmelisiniz.

hava kirliği sadece cilde değil tüm bedene zarar vermektedir.

DUMAN

Duman da cildimize zarar vermeyi huy edinmiş çevresel bir faktördür. Dumanın cilde zarar verdiğini söylemek sürpriz olmaz herhalde. Sigara dumanı cilt için çok zararlıdır. Üstelik sigarayı içmek zarar verdiği gibi, sigara içilen yerde bulunup pasif içici konumunda bulunmak da cilde zarar vermektedir. Pasif içicilik ile aktif içicilik aynı oranda vücudumuza zarar verir. Duman da cildin erken yaşlanmasına ve kırışıklık görünümünün artmasına sebep verir. Sigara dumanının farklı bir zararı da, cildin ışıltısını ve canlılığını kaybettirir. Cilt mat ve renksiz bir görünüme bürünür.

Ne Yapmak Gerekir:

Tek kelime ”içmeyin”Söylenecek başka hiçbir şey yok.

BİNA İÇİ ISITMA VE SOĞUTMA

Bulunduğumuz mekanlarda sıcaklık ve soğukluk durumlarına göre, yaşam alanlarımızı ısıtmak ve soğutmak için klimaları kullanıyoruz. Ne yazık ki, klima cildimiz de çok büyük olumsuz etki oluşturmaktadır. Klimadan gelen sıcak hava cildin nem seviyesini düşürürek cildin kurumasına neden olur. Aynı şekilde soğuk hava da cildinizin tahriş olmasına ve pul pul dökülmesine sebep olabilir.

Ne Yapmak Gerekir:

En iyi olabilecek tavsiye cilt bakım rutinidir. Basit bir cilt bakım rutini, nem ve ışıltı kaybından, kırışıklıklara kadar birçok probleme çözüm sunabilir. İşe cildinizi temizlemekle başlayabilir sonrasında göz kremi uygulayıp, nemlendirici özelliği bulunan yüz serumunuzu kullanıp ve son olarak da nemlendirici bir losyon ya da gündüz/gece kremi ile rutini tamamlamanız yeterli olacaktır. Bunları yaparak çevresel olumsuzluklara karşı cildinizi koruyabilirsiniz. Cildimizi nasıl koruruz? sorusuna makalenin cevap olduğunu düşünüyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here