Bunu Yediğinizde Vücudunuz Her Türlü Zararlı Etkenlere Karşı Korunuyor. Nasıl mı?

0
377

Çileğin faydaları nelerdir? Çilek beden sağlığımız açısından çok büyük bir görev üstlenmiş olup doğru zamanda yenildiği zaman çok büyük faydalara sahip bir meyvedir. Bedenimiz çok büyük bir mucizedir. Doğa bize aslında her şeyi anlatmaktadır. Tabii ki biz doğanın dilinden anladığımız takdirde.

Çileğin Faydaları

Çilek hoş kokulu ve lezzetli bir meyvedir.  Bir avuç dolusu çilek, günlük ihtiyacımız olandan daha fazla C vitamini içermektedir. 100 gr çilekte aynı miktardaki limondan daha fazla C vitamini bulunur. C vitamini, kuvvetli bir antioksidandır. Vücudu her türlü zararlı etkene karşı korur.

Çileğin son derece düşük kalorili olması diyet yapanlar içinde tercih edilen meyveler arasında olmasını sağlar. Diyet listesinde son derece masum bir meyvedir. 100 gram çilekte 37 kalori vardır. Çok yüksek lif kaynağı olduğu için bağırsakları çalıştırır.

Çileğin içindeki elajik asit isimli çok önemli bir maddeye içermektedir. Bu madde, kanserojen maddeleri engelleyerek kansere karşı koruma sağlar. Çilek aynı zamanda yüksek oranda folik asit bulundurduğundan, kan hücrelerinin yapımında rol alır, kansızlığa iyi gelir ve engeller.

Çilek Tüketerek Elde Edilecek Faydalar

Bağışıklık sistemini güçlendirir,

Kansere karşı savaşan elajik asit maddesini içerir,

Yüksek lif içererek bağırsakları çalıştırır,

Folik asit içeriği ile kansızlığın önüne geçer.

Küçük Bir Tavsiye

Çileği mevsiminde ama mevsiminde bol bol tüketin.

Artık marketlerde ve pazarlarda dört mevsim çilek bulunabiliyor, aldanmamak gerek. Mevsimi dışında çilek yemeyin, özellikle çocuklarınızı, kokusu bile olmayan bu hormon deposu çilek taklitlerinden uzak tutun!!

Doğa insana hizmet etmek üzere yaratılmıştır. Doğanın bir dengesi ve düzeni vardır. Bu düzenek de insan doğanın çağrısını duymalı ve doğaya kulak vermeli. O zaman görecek ki sağlığını bozan düzen gidecek ve sağlığını koruyan düzen gelecek. Burada çilek için yüksek C vitamini taşıdığından bahsettik ve zamanında yemek gerektiğinden. Peki bağışıklık için bu kadar önemli olan çilek sezonu bittiğinde ne yapılacak? O zaman da sezona giren limon, C vitamini bakımından yüksek olduğundan bu sefer çileğin yerini limon alır. Örnekte belirtildiği gibi doğanın sunmuş olduğu sağlıklı beslenme, doğaya kulak verildiğinde sağlanmış olabilmektedir. Günümüzde elden geldiğince mevsiminde sebze ve meyve yemeli, mümkün olduğunca hormon barındırmayan yiyecekleri tüketmeliyiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here