Buhara Pilavı Nasıl Yapılır?

0
1187

Buhara pilavı Güneydoğu Anadolu Bölgesine has bir Adıyaman’a özel bir yemektir. Tavuklu da yapılabilen buhara pilavı asıl etten yapılır ve hafif olması nedeni ile tavuklu da yapılmaya başlanmıştır. Etli olsun tavuklu olsun hiç far etmez mutlaka yapılması ve yenmesi gereken bir pilavdır. Şimdi mutfak uzmanlarına (ki hepimiz mutfağımızın, mutfak uzmanlarıyız ya da adaylarıyız) çok leziz olan buhara pilavının tarifini paylaşacağım.

Buhara Pilavı

Malzemeler

2 su bardağı pirinç

1 su bardağı nohut

750 gram kuşbaşı et ya da parça et

100 gr.tereyağı  + 1 kahve fincanı sıvıyağ

3 adet kuru soğan

tuz + karabiber + arzuya göre dolmalık fıstık

Yapılışı:

Buhara pilavının ilk aşaması bir düdüklü tencereye 1 su bardağı nohut ile eti ilave edip, iyice pişiriyoruz. Nohutlar iyice yumuşayacak. Nohutlar, nohut yemeği kıvamında olacak. Piştikten sonra eti, nohutu ve et suyunu ayırıyoruz.

Diğer taraftan 3 adet kuru soğanı küçük küçük doğruyoruz. Aslında adet belirtmek gerektiği için 3 adet dedik lakin kuru soğanın bol olması buhara pilavı için daha iyidir. 4-5 tane konulmasında sıkıntı yoktur tam tersine faydası vardır.

Tereyağını, sıvıyağını ve soğanları tencereye alıyoruz, soğanlar pembeleşinceye kadar kısık ateşte kavuruyoruz. Soğanlar pembeleşince üzerine haşlanan ve didiklenen etler konulur. Karabiberi burada koyuyoruz ve karıştırıyoruz. İyice karıştırdıktan sonra kaşığın tersi ile etlere hafifçe bastırılır ve düzeltilir. Bu buhara pilavımızın üst katı olacak. Sonra nohutları (haşlanmış ve süzülmüş) etlerin üzerine seriyoruz ama karıştırmıyoruz. Bu da ikinci kat olacaktır.

Daha sonra yıkanıp iyice süzülen pirinçler, nohutların üzerine düzgün bir şekilde yayılır.  Pirinçlerin üzerine et suyundan 4 bardak et suyundan pirinçleri bozmadan ekliyoruz.Tuz ve biraz daha karabiberi üzerine gezdiriyoruz ve kaynayınca kısık ateşe alıyoruz ve suyunu çekmesini bekliyoruz. Suyunu çekip çekmediğini kenardan bir spatula ile kontrol edebiliriz. Pilav suyunu çekip, demlenince ateşten alıyoruz ve yarım saat kadar dinlenmesini bekliyoruz. Pilav dinlenince tencerenin üzerine geniş bir tepsi kapatılır. tencere dikkatli bir şekilde ters çevrilerek servise hazır hale gelir.

Buhara pilavımız bu kadar. Afiyet olsun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here