Botoks Nedir? Botoks’un Estetik Dışında Uygulamaları Nelerdir?

0
54

Botoks nedir? Orta ve derin kırışıklıkları gidermek için yapılan ameliyatsız bir tedavi yöntemi olan botoks, genç kalmak ve kendini genç hissetmek isteyenlerin tercih ettiği bir yöntemdir.

 Botoks Nedir?

Genellikle botoks yüzdeki kırışıkları gidermek için kullanılan kozmotik bir ürün olarak bilinirse de estetik dışında da uygulamaları vardır. Tedavi amaçlı hastalıklarda da etkin bir şekilde botoks kullanılmaktadır.

  • Botoks aşırı terleme de uygulanır.
  1. Koltuk altı terlemesi aşırı olanlarda ve sosyal bir problem haline dönüştüğünde, koltuk  altına uygulanan botoks enjeksiyonları, terlemeyi büyük oranda azaltmaktadır.
  2. El ve ayak terlemelerinde de botoks uygulanmaktadır.

  • Kas ve nörolojik bozukluklarda botoks yöntemine başvurulmaktadır.

Botoks beyin hasarı sonrası belli kasların aşırı kasılması ile meydana gelen bir hareket ya da pozisyon bozukluğu olan spastite ile mücadelede oldukça etkili bir yöntem olup, hemipleji ve serebral palsi gibi rahatsızlıklarda da tedavi amaçlı kullanılır.

 

  • Yüz felcinde uygulanımı;

Yüzün bir tarafındaki kasların yeterince çalışmaması neticesinde iki taraf arasındaki simetriyi oluşturmak için etkili bir tedavi yöntemidir.

  • Migren ve baş ağrılarında uygulanımı;

Migren tedavisi rastlantı sonucu ortaya çıkan tıbbi bir uygulama olup estetik amaçlı yüze yapılır. Hastaların çok büyük bir kısmında, migren ataklarında ciddi %50-80 oranında ve migren sebebiyle ilaç kullanımında ciddi azalma tespit edilmiş ve bunun üzerine konu ile bilimsel çalışmalar başlatılmıştır. Botoks migren uygulanımında; alın bölgesine, kulak üstüne, kafa arkasına ve boynun belli bölgelerine yapılır.

  • Şaşılıkta uygulanımında;

Çocuklardaki göz kaymalarını düzeltmekte botoks kullanılmaktadır.

Diş sıkma, diş gıcırdatma sorunu olanlarda diş ve çene kemiği aşınmalarını önlemek için de çene kaslarına yapılabilmektedir.

Teknik olarak botoks herkese uygulanabilmektedir. Lakin kas problemi olanlar ve gebe olanlara bu yöntem uygulanmamalıdır. Botoks güvenilir bir yöntem de olsa tedavi sonrasında küçük problemler ile karşılaşılabilir. kızarıklık ve baş ağrısı görünen küçük sorunlardır.

Bu önemli bilgilerden daha fazla kişinin faydalanabilmesi için beğenip paylaşmayı unutmayın lütfen.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here