Böbrek Sağlığı İçin Dost Besinler

0
199

Böbrek sağlığı için dost besinler nelerdir? Bu makalede böbrek sağlığı için olan besinlerden bahsedilecek. Böbrek,vücuttaki zehirli maddeleri temizler. Kemiklerin oluşumunda önemli rol oynar. D vitamini aktivasyonunu sağlar. Kırmızı kan hücrelerinin üretimini sağlayan aynı zamanda eritropoetin hormonunu üreten önemli bir organdır. Kronik böbrek yetmezliğinin işareti böbrek fonksiyonlarının belirli bir limitin altına inmesi durumudur. Böbrek yetmezliği süzme değerinin 60 ml\dk altına inmesi demektir. Eğer süzme değeri 20’nin altına inerse son dönem böbrek yetmezliği gelişir. Önemli olan böbrek yetmezliği gelişmeden müdahale etmektir.

Böbrek Sağlığı İçin Dost Besinler

Vücutta, hücre sıvılarının dengede tutulması, metabolik atıkların sağlanması, hormonlar üzerindeki düzenleyici etkileri gibi hayati işlevleri olan böbreklerin sağlıklı çalışması için besinlerin gücünden faydalanılmalıdır. Böbrek sağlığını en sağlıklı seviyede, tutmak için aşağıda sıralanan besinler uygun porsiyonlarda günlük beslenme programında olmalıdır. Sağlığın devamlılığı için sağlıklı iken gerekeni yapmak en önemli kuraldır.

Dost Besin 1 = Elma

 

Elmanın böbrek sağlığına faydalı olduğu bilinen bir gerçektir. Elma idrar söktürücü özelliği ile vücuttan ürik asidin atılmasını sağlayarak böbrekleri temizlemektedir.

 

 

 

Dost Besin 2 = Maydanoz

Maydanoz A, C ve K vitaminleri açısından zengin bir besindir. Aynı zamanda maydanoz içerisinde kalsiyum, demir ve potasyum da bulundurmaktadır. Böbrekler açısından en bilinir özelliği idrar söktürücü olmasıdır. Bu sayede vücutta biriken toksin maddelerin atılmasına yardımcı olabilmektedir. Maydanoz ödem atmada da yardımcı olup, demir emilimine de katkı sağlamaktadır.

Dost Besin 3 = Bal kabağı

 

Evet, yanlış okumadınız bal kabağı. Bal kabağı içeriği ile böbrek taşı rahatsızlıklarına karşı taş oluşumunu önleyebilmektedir. Böbrek taşı oluşumunu, bal kabağı içeriğindeki kalsiyum sayesinde engellemektedir.

 

 

Dost Besin 4 = Yoğurt

Yoğurt içeriğinde bulunan kalsiyum ve D vitamini sayesinde böbrek sağlığında önemli besinler arasındadır. Böbrek sistemini düzenleyici etkisi vardır. Yoğurt, C vitamini kaynağı ile birlikte tüketildiğinde ( C vitamini içeren meyveler gibi) böbrek fonksiyonlarını desteklemektedir.

 

Böbrek sağlığı için dost besinler olan bal kabağı, elma, maydanoz ve yoğurdu sofralarımıza uygun menülere yayarak tüketmek beslenme tarzı olarak yaşam şekline konmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here