Beyaz Çay Nedir? Beyaz Çayın Faydaları Nelerdir?

0
61

Beyaz çay nedir? Beyaz çayın faydaları nelerdir? Beyaz çay camellia sinensis adı verilen bitkiden elde edilir. Beyaz çay aslında yeşil ve siyah  çay ile aynı bitkiden elde edilen çayların arasındaki farkı ise hem seçilen yapraklardan hem de işleniş şeklinden kaynaklanmaktadır.

Beyaz çay, yeşil çay ve siyah çay aynı bitkiden toplanmış olsalar da lezzetleri ve içimleri birbirlerinden oldukça farklıdır. Beyaz çayın geçmişi oldukça eski olup, tarihi Çin’e dayanmaktadır.  Çok faydalı olduğundan, yabancı ülkelerden saklanmış ve sadece imparator ailesi için kullanılmıştır. Günümüzde bile en az üretilen çay cinsidir.

Beyaz Çay Nedir?

Camellia Sinensis adı verilen bitkinin yapraklarının tam olgunlaşmadan toplanması sonucu ortaya çıkar.Tam olarak yapraklar olgunlaşmadığı için beyaz tüysü bir görünümü vardır. Bu görüntüsünden dolay beyaz çay ismini almıştır. Bir çok çeşidi bulunur. Bu çeşitler aromaya, tomurcuk sayısına ve yapraklarına göre değişiklik gösterir. En kaliteli olan beyazçay silver needle olarak bilinenidir. Bu beyaz çay (silver needle) tamamen açılmamış yapraklardan oluşur.

Tek tek el ile toplanır, İşlem görmez. Bu özelliklerinden dolayı daha doğal ve faydalıdır. Az işlem görmesinden dolayı kateşin adı verilen antioksidanlar bakımından oldukça zengindir ve kanserli hücrelerin oluşumunun engellenmesinde, beyin gelişiminin sağlanması gibi etkilere sahiptir.

Beyaz çayın faydaları

 • Beyaz çayın içerdiği kateşinler, damarların genişlemesini sağlar. Damarlarda düzgün kan akışını sağlayarak yüksek kan basıncını önler. Bu sayede kan basıncı düşer. Kalp sağlığını korur.
 • Kafein içerir. Bundan dolayı yağ yakımı hızlanır ve kilo vermede yardımcıdır.
 • Antioksidan özelliğinden dolayı serbest radikallerin oluşumunu engeller ve vücuttan uzaklaştırır.
 • Stres, güneş ve kötü beslenmeye bağlı oluşan erken yaşlanmaya karşı, hücrelerin zarar görmesini engelleyerek cildi korur. Yaşlanma etkilerini geciktirir. Cilt yıpranmalarını önler.
 • Hücre yenileyici özelliğine sahiptir. Bundan dolayı hücrelerin yenilenmesine yardımcı olur.
 • Bağışıklık sisteminin korunmasında faydalıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Kolestrol ve yüksek tansiyonun düşürülmesine destek verir.
 • Diş sağlığı için büyük önem taşır. İçeriğinde bulunan az miktardaki florid diş ve diş etlerini korur. Dişlerde plak ve çürük oluşumunu önler. Ağızda kötü kokulara sebep olan bakterileri öldürür.
 • Beyaz çayın yumurtalığı koruyucu etkisi vardır.

 • Yüksek oranda “kateşin” adı verilen flavonoidler bulunmaktadır. Bu kateşinler kolon, prostat, mide gibi birçok kanser türüne karşı koruyucu etkisi vardır. Kanser hücrelerinin büyümesini durdururken, yenilerinin gelişimini engellemektedirler.
 • Hastalıklardan koruyucu etkisi bulunur.
 • Kafein oranı siyah ve yeşil çaya göre çok düşüktür.
 • Metabolizmayı hızlandırır. Yağ yakımını artırır. Doğru beslenme ve egzersize destek olarak tüketilen beyaz çay kilo vermeye ve kilonun korunmasına yardımcı olur.
 • Virüslere karşı vücudu koruyucu özelliği vardır. HIV semptomlarının azalmasına yardımcıdır.
 • İyi kolesterolü (HDL) yükseltir. Kötü kolesterolü (LDL) düşürür. Böylece kalp-damar sağlığını korumaya yardımcı olur. Uzmanların yaptıkları araştırmalarda günde 2 ya da daha fazla beyaz çay içerek kişilerde kalp krizine bağlı ölüm riskinin %50 oranında azaldığını tespit etmişlerdir.
 • Kemik yapısını güçlendirir. Romatizmal hastalıklar ve romatoid artrit’te olumlu etki gösterir.
 • İnsülin seviyesini ve kan şekerini düzenleyerek şeker hastalığının önlenmesinde ve tedavisinde olumlu etki gösterir. 

Beyaz çay nasıl tüketilmeli?

Beyaz çay kaynatılarak demlenmez. Kesinlikle kaynatılmamalıdır. Demleme yöntemi kullanılır. 5-6 dakika kaynamış suda bekletilip, içilebilir.

Sallama çay için ise 1 dakikalık bekleme süresi yeterlidir. Hafif tadı vardır. Baharatlı yemeklerden sonra içilmesi halinde tadı alınamayabilir. Bundan dolayı hafif yemeklerden sonra içilmesi daha doğru olur.

Beyaz çay fiyatı nedir? 

Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü ÇAYKUR’un 20 gram Beyaz Çay için belirlediği fiyat 80 Türk lirasıdır. ÇAYKUR’un belirlediği fiyata göre Beyaz çay’ın kilosu 4000 Türk lirasıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here