Bebeklerde Gaz Yapan Besinler Nelerdir?

0
72

Bebeklerde hangi besinler gaz yapar?  Emzirirken gaz yapan besinler de dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Yenidoğan bir bebek var ve anne emziriyor ise, beslenmesine iki kişilik dikkat etmesi gerekmektedir. Alınan besinler süt yolu ile bebeğe aktarıldığı için tüketilen gıdalar çok önem taşır. Bol ağlamalı ve ağrılı bir süreç yaşamamak için öğünler de seçici davranmak gerekir. Bu sebeple bebeklerde gaz yapan besinler ile ilgili detaylı bilgi sahibi olunmalıdır. Emzirme dönemlerinde çevrelerden gelen birtakım uyarılar olabilir. Lakin kulaktan dolma bilgiler bebeğinizi beslerken size faydalı olamayacaktır ya da yetersiz gelecektir. Bundan dolayı lohusalıkta gaz yapan besinler anneler için listelenmiştir. Aşağıda ki listede, gaz oluşumunu önleyen yiyecekler yer almaktadır. Hassas olunması gereken bu dönemde gaz yapan besinler listesi annelere çok faydalı olacaktır.

Bebeklerde Gaz Yapan Besinler Nelerdir?

– Lahana

Lahana her dönemde gaz yapan bir besindir. Emzirme döneminde olsun ya da katı gıdaya geçiş döneminde gaz yapan bir sebzedir. Doktorlar eğer tüketilmesi gerekiyor ise, patates ile pişirilmesini tavsiye etmektedirler.

– Brokoli ve Karnabahar

Brokoli ve karnabahar, lahana gibi sülfür içeren besinlerdendir. Sindirim kalın bağırsaklarda gerçekleşir. Bu sebep ile brokoli ve karnabahar alımında bir süre gaz problemi yaşanır. Anneler öğünlerine bu besinleri eklediğinde, süt aktarımı yolu ile bebeklerde gaz oluşabilir. Dikkatli tüketmek gerekir.

– Bol Baharatlı Yiyecekler

Acılı baharatlar midede yanma ve gaz oluşturma özellikleri vardır. Pul biber, toz kırmızı biber, isot gibi acı baharatlar mide asitlerinin dengesini değiştirmekte ve mideyi şişirmektedir. Çok acılı yemekleri seven bir yapıda ise anne emzirme döneminde bu baharatlara biraz ara vermek durumundadır. Bu sınırlama acılı soslar için de aynıdır.

– Bezelye, Nohut, Fasulye

Doğum sonrasında bezelye ve nohut gibi baklagillerde gaz yapmaktadır. Tüketmek gerektiğinde gaz yapan baklagilleri yani nohut, bezelye ve fasulyeyi önce suda bekletmek gerekir. Suda bekleyen bu baklagilleri ön haşlamadan geçirmeli ve sonra yemeklerde kullanılmalıdır. Aynı zamanda emzirme döneminde gaz yapmaması için bu baklagillerin yanında maydanoz, marul, limon gibi sebzeleri tüketmek gerekmektedir.

– Kafeinli İçecekler

Dikkat edilmesi gereken bir besinde emzirme döneminde kafeinli gıdalardır. Kafeinli içecekleri emziren annenin sıkça alması, bebeğin reflüye olan hassasiyetini tetiklemektedir. Bu sebeple uzmanlar, emzirme döneminde annelerin kahve, kola ve çay gibi içeceklerden uzak durmasını ve taze meyve suyu tüketmesini tavsiye eder. Kesin olan bir gerçek en sağlıklısı bu dönemde sudur. Her emzirme sonrasında süt miktarının azalmaması için mutlaka 1 bardak, gün boyunca da bolca su tüketilmelidir.

– İşlenmiş Gıdalar

İşlenmiş gıdaların sağlıksız olduğu herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Böyle olunca doğum sonrasında tüketmek de doğru ve sağlıklı bir beslenme olmaz. Tüm işlenmiş ve paketli gıdalardan annelerin uzak durması tavsiye edilir.

Koruyucu ve tatlandırıcı içeren gıdalar, anne sütünde gaz oluşturarak, bebeğin gece boyunca gaz sancısı ile uğraşmasına sebep olur. Salam, sucuk, hazır ve atıştırmalık yiyecekler emzirme döneminde yasaklı listede yer alır. Gaz oluşumunu önlemek ve daha rahat uyumasını sağlamak için, bu yiyeceklerden uzak kalınması gerekiyor.

– Kakaolu Besinler

Bebeğin dünyaya gelmesi ile evde güzel ve tatlı bir telaş oluşur. Eve gelen konuklar, komşular örf ve adetlere uygun değişik ikramlık tabaklar içinde çeşit çeşit yiyecekler getirir. Kakaolu besinleri görüldüğünde uzak durulmalıdır. Çikolata ile tatlı krizlerini çözmek ise oldukça tehlikelidir çünkü kakaolu gıdalar emziren annelerde gaz yapmakta ve anne sütü ile bebeğe geçmektedir. Alınan kafein, gaz stresi oluşturur. Eğer, tatlı yemek istendiğinde meyve tüketmek tercih edilmelidir.

Bu önemli bilgilerden memnun kaldıysanız, daha fazla kişinin faydalanabilmesi için beğenip, paylaşmayı unutmayın.

Not: Burada yayınlanan makalelerdeki bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlı olup, detaylı bilgi için mutlaka bir doktora danışmanız gereklidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here