Bebeklerde Ateş Nasıl Düşürülür?

0
531
bebeğimizi huzursuzluğu ve ağlaması anneleri daima üzer ve buna sebep olan ne varsa ortadan kaldırmak ister

Bebeklerde ateş nasıl düşürülür? Bebeklerde yüksek ateş nasıl kontrol altına alınır? Bebekte ve çocuklarda yüksek ateş olduğunda yapmamız gerekenler ya da yapmamamız gerekenler nelerdir? Yüksek ateş neden olur? Ateş nasıl ölçülür?

Bebeklerde Ateş Nasıl Düşürülür?

Bebeklerde ateş nasıl düşürülür? sorusuna cevap vermeden önce yüksek ateş neden olur? ve yüksek ateş nedir? bunları bilmemiz gerekir.

Yüksek Ateş Neden Olur?

Yüksek ateş, bedenimizdeki savunma hücrelerinin mikropları öldürmek için verdiği mücadelede ortama saldıkları interlökin dediğimiz bazı etkenlerden dolayı ortaya çıkar. Genellikle birçok enfeksiyona bağlı olarak yüksek ateş olabilmektedir. Peki ateş nasıl ölçülür?

Ateş Nasıl Ölçülür?

Evet ateş nasıl ölçülür? Ateş ölçümü yaparken el ya da dudakla yapılmamalı termometre kullanılmalıdır. Dil altı, kulak ve popodan yapılabilir ateş ölçümü yapılabilir. Koltuk altı ölçüm daha sık ve basit uygulanan bir yöntemdir. Fakat şunu da göz ardı etmemek gerekir ki koltuk altı derecesi diğer bakılan bölgelerden 0,5 santigrad derece daha düşüktür. Koltuk altında bakılan ölçüm 37,5 ve daha üzeri çıkan ölçümler yüksek ateş olarak değerlendirilir.

Bebeklerde en doğru ölçme şekli makattan yapılan ölçmedir. Özellikle çok küçük bebeklerde ateş ölçümleri cilt yüzeyinden, kulaktan veya koltuk altından yapıldığında yanıltıcı olabilir.

Ateşi Çıkan Bebeğe Ya Da Çocuğa İlk Yapılması Gereken

Ateş sadece bebekler ya da çocuklar için rahatsız edici bir durum değildir, her yaş için sıkıntı veren bir durumdur. Ateşin düşürülmesi önemlidir. Hem beslenmeyi hem de yaşam kalitesini etkiler. Bebeğin ya da çocuğun ateşi 37,5 üzerinde fark ettiğiniz an öncelikle ilk yapılması gereken çocuğun üzerindeki kıyafetlerin çıkarılması gerekir. Sonrasında da ateş takibi yapılması gerekir.

İlk ölçüldüğünde ateş 38 derece ve daha üzerindeyse doktorun yaş ve kilosuna göre tavsiye ettiği ateş düşürücüden vermeli, akabinde ılık bir duş yaptırılmalıdır. Akabinde çocuk yine kalın giydirilmemeli ve ateşi takip edilmemeli. Israrlı yüksek ateşlerde ıslak havlu bebeğin koltuk altlarına ve eklemlerine konulmalıdır. Havlu ya da bez ısındıkça ateşi düşene kadar tekrarlanmalıdır. Özellikle bebekler bu dönem de sık sık emzirilmelidir.

Ateş Düşürmek İçin Sirkeli Su Veya Buzlu Su

Sirkeli su buzlu su ya da alkol gibi yöntemler ani ateş düşüşü sağlasa da beden tepki olarak daha yüksek ateş ile tepki vereceğinden tavsiye edilmez.

Evde Ateş Düşürmek İçin Ne Yapabiliriz

  • Ateş düşürücülerin etki süresi genellikle kişiye göre değişir 4 ile 6 saat arasındadır. Ateşin tekrar yükselmesi durumunda farklı gruptan ateş düşürücü verilebilir. Yeterli zaman geçmişse eğer aynı ilaç ateş düşürücü verilebilir.
  •  Bu dönem de ateşe neden olan enfeksiyon için doktora başvurulmalı ve uygun tedavi belirlenmeli.
  • Enfeksiyon yüksek ateş için belirteçtir. Basit önlemlerle evde yüksek ateşi kontrol altına alabiliriz. Yüksek ateşli bir çocuğa ilaç dışında yapılması gereken sadece ılık bir duştur. Onun dışında yapılan yöntemler hızlı ateş düşürdüğünden daha sonrasında ateşte çok daha hızlı ve reaktif bir yükselme gelişir ki bu bebek ya da çocuk için hiç iyi olmaz. Ateşin düşürülmesi beklenirken daha yüksek bir ateş ile karşılaşılabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here