Bayat Ekmek Tatlısı

Bu günlerde sürekli medya da olsun ya da etrafımızda hatta hatta evimizde ekmek israfından bahsedilmektedir. Haberler yapılmakta ve ekmek israfının önüne  nasıl geçilebilir bunun araştırması içine girilmektedir.

Ekmek hakkında ilginç bilgiler

Peki neden ekmeği bu kadar israf ediyoruz. Bunun çeşitli çeşitli cevapları olabilir. Kimi taze ekmek sevdiğini söyleyebilir, kimi de fazla aldığından dolayı tüketemediğini ama mutlaka bayat ekmek israfı ile ilgili bir cevapları bulunur. Fakat kimse bu israftan yana mutlu değildir ve israftan kaçınmak için çareler aranmaktadır. Ve bazlarının da kendilerine göre tarifleri ve uygulamaları da vardır.

Hayatında ekmeği yenmeyen kimsenin adı, ölümünden sonra anılmaz. 

Protein ve karbonhidrat kaynağıdır ekmek. Ülkemizde özellikle tahıla dayalı bir beslenme yaygın olup, beslenme açısından da büyük öneme sahiptir. Türkiye’de, insanların gündelik hayatlarında tükettikleri enerjinin yüzde 66’sı tahıllardan, bu oranın yüzde 56’lık kısmı yalnız başına ekmekten karşılanmaktadır. Ortalama kişi başına bir günde 450 gram ekmek tüketilmektedir ülkemizde.

Ekmek hakkında ilginç bilgiler

Madem seviyoruz ve bu kadar çok tüketiyoruz o zaman yapılması gereken durum ekmek israfından kaçınmak olmalıdır. Ekmek israfının önüne geçebilmek adına bazı güzel ve lezzetli tarifler ile paylaşım halinde olacağız.

Bayat Ekmek Tatlısı

Açlığa ve yorgunluğa karşı en tatlı ilaç, bir parça arpa ekmeği, bir saman döşektir.

Bayat Ekmek Tatlısı İçin Malzemeler

  • Evde bulunan bayatlamış ortalama 1 adet ekmek
  • 1 ekmek için yeterli olacaktır 2 su bardağı şeker
  • 2 su bardağı su
  • Çeyrek limon
  • Tercih edilen mevsim meyvesi ya da reçel
  • Bir adet krem şanti

Yapılışı

ekmeği değerlendirmek ve israftan kaçmak milli bir sorunun çözümüne odaklanmak demektir. Çeşit çeşit tarifler ile bu israfın önüne geçebiliriz. Bayat ekmek tatlısı da bu tariflerden biri olup hafif bir tatlıdır.

İnce ince dilimlenen bayat ekmekler fırında kıtırlaştırın. 1 ekmek için 2 su bardağı toz şeker ile 2 su bardağı su kaynatın. ¼ limonun suyu ekleyin. Elde edilen şerbeti soğumaya bırakın ve soğuduktan sonra şerbeti ekmek dilimlerinin üzerinde gezdirin. Mevsim meyvelerini ekmek dilimlerinin üzerine dizin. Not: Reçeli sulandırıp kıtırlaştırılan bayat ekmek dilimlerinin üzerinde gezdirmek sureti ile de tatlı yapılabilir. Bunu krem şanti ile süslemek de mümkündür. Bayat ekmek tatlısı yapılışı bu kadar. 

Afiyet olsun.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir