Bartın İnkumda Tatil

0
137

Merhaba.Bartın İnkumda tatil nasıl yapılır? Bartında yaşayan ama Bartınlı olmayan biri olarak kendi deneyimlerimi paylaşmak istedim.( Bu arada şunu belirtmek isterim ki Bartın yaşamak için mükemmel bir yer.Ve Bartın yerli halkı Bartının kavşak suyunu içen buradan gidemez der. Evet doğruymuş. 4 yıl için geldiğim Bartında 8 yıldır yaşıyorum.) Bu yazımı yazdığımda günlerden 2018 9 Haziran. Biraz gezmek dolaşmak istedik. Nereye gitmeli diye düşünürken İnkum’a gitmeye karar verdik. Bu yazımı bu günlerde okuyor iseniz haber vereyim, deniz çok sıcak. İnsanlar sezon başlamamış olmasına rağmen denize yüzmeye ve güneşlenmeye gelmişler. Nasıl kabalık nasıl kalabalık! Şaşırdım, Temmuz-Ağustos gibiydi ortam. Bu sezon İnkumun da hayat erken başladı diyebiliriz. Dinlenmek ve eğlenmek için biçilmiş kaftan. Piknik için özel alanlar, harika kumsalı, yemyeşil ormanı kısacası aradığınız her şey İnkum da mevcut. Bartına geldiğinizde yüzmek eğlenmek istiyorsanız İnkumu, gezmek dolaşmak içinde Amasra’yı tavsiye ederim. Bu arada küçük bir sır vermek istiyorum. İnkum’da bütün dükkanlar sezonu başlatmış durumda, hizmet için hazır ve nazır durumdalar. Yine küçük bir sır vereceğim, en uygun tatili İnkum’da yapabilirsiniz. Özellikle Ankara ‘da ve Bartın ‘a çevre illerde oturanlar tatil için kesinlikle değerlendirebilirler. Bartın Karadenizin İncisi… Bartında İnkumda tatil yapmak… Kelimeler yetersiz kalıyor Bartını anlatmaya.

Bartın İnkum Sahil Beldesi

Mayıs- Kasım ayları arası tatil için İnkumu en uygun aylardır. Benzersiz güzellikteki plajından yakamozu seyretmek, denizin esintisini hissetmek ve harikulade yemyeşil bitki örtüsü İnkumunu anlatmak için sizlere biraz bilgi verebilir. Kesinlikle görülmesi gereken bir yerdir İnkumu…

Deniz Sezonu (Yaz Sezonu)

Image result for bartın inkumu yemek

Temmuz – Ağustos aylarıdır. Denize girmek ve güneşlenmek için bu ayları tercih edin. (Ama bu sene Haziran da ısınan denizin keyfini erkenden çıkarabilirsiniz. 2018). Yaz aylarında İnkumu turizmi oldukça canlıdır, restoranlar, barlar ve oteller genellikle Bartın halkı olmak üzere birçok doğa ve eğlence sever tarafından dolup taşar.

Doğa  Yürüyüşü – Balık & Salata Sezonu

Nisan – Haziran ve Eylül – Kasım  ayları balık sezonu ve doğa yürüyüşleri için uygun dönemlerdir. Gelmeden önce hava durumunu kontrol etmeyi unutmayın.

İnkumda tatil yapmak isteyenlere konaklama fiyatları hakkında da bilgi vermek isterim. Yaz sezonunda kişi başı konaklama fiyatları değişkenlik gösterir. Kişi başı 40-200 lira arasında değişmekte olup, apart tutmak her zaman tatil yapmak isteyenler için daha uyguna gelmektedir. Apart, pansiyon tutmak isteyenler günlük 100-200 lira arasında pansiyon kiralayabilirler. Bu fiyatlar kesin fiyatlar olmayıp, değişkenlik gösterebilir. Bayramlarda ya da sezonun durgun zamanlarında fiyatlar değişebiliyor. (Bunu da bende duymamış olun.)

İnkumu Plajı Yüzmek İçin Uygun mu ?

Image result for bartın inkumu

Bartın – İnkumu plajı Batı Karadeniz bölgesinin en güzel ve en uzun plajlarından birisidir. Genelde Bartın’lı ailelerin yazlığı olarak bilinen İnkumu beldesini yaz aylarında yerli ve yabancı bir çok turist ziyaret etmektedir. Plaj yaz aylarında oldukça kalabalık olur ama genişliği sayesinde M2’ye düşün kişi sayısı daima Amasra ve Çakraz plajlarından daha azdır. Liman bulunmaması ve plajı direk açık denizle teması sayesinde deniz suu da oldukça temizdir.

Yeme & İçme

Image result for bartın inkumu yemek

İnkumu plajı çevresinde bulunan Balık Restoranlarında açık büfe kahvaltı yapabilir yada akşam yemeğinizi yine bu restoranlarda yiyebilirsiniz. Beldedeki konaklama yerlerinin çoğu tam pansiyon olarak çalışmaktadır, iletişime geçerek yemek hakkında bilgi alabilirsiniz.

Gece Eğlencesi & Etkinlikler

Image result for bartın inkumu

İnkumu’nda bulunan Teras Otel ya da  Sunset Otel’in barında sabaha kadar eğlenebilirsiniz (Bar sadece yaz sezonu ve hafta sonları açıktır). Kış sezonunda sakin olan İnkumunda hafta sonu eğlenceleri ve üniversite partileri düzenlenmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here