Banyo Fayansları ve Harçlarını Temizlemenin 7 Doğal Yolu

0
36

Banyo fayansları ve harçlarını temizlemenin 7 doğal yolu var ki, herkesin evinde bulunan malzemelerle kolay uygulanım yapılabilir. Öyle ki, mutfak ya da banyodaki pis ve eski fayanslar, gereğince temizlenmediğinde ciddi sağlık riskleri oluşturan küf ve bakteri yuvası haline gelirler. Hiçbir şey banyo veya mutfaktaki pis ve eski fayanslardan daha kirli ve eski görünemez. Bundan dolayı bu yüzeyleri pürüzsüz ve temiz yaparak yeniden canlanması sağlanabilir.

1. Karbonat

Karbonatın hafifçe aşındırıcı etkisi banyo fayansları ve harçlarını temizlemek için idealdir. Nemli bir süngeri karbonat içine batırın. Bu süngerle fayansları, harçları, diğer yüzeyleri fırçalamak için kullanın. Ilık su ile iyice duruladıktan sonra iyice silin.

2. Sirke

Sirke doğal temizleyiciler arasında çok yönlü ve etkili olandır. Asidik yapısı vardır. Bu özelliği, küf ve bazı bakterilerin büyümesini engelleyen bir ortam oluşturması anlamına gelir. Ayrıca sabun kokusu, mineral tortular ve su lekelerini yok etmek için harikadır.

Bir şişeye eşit miktarda beyaz sirke ve su karıştırın. Bu karışımı yüzeylere bolca püskürtün. Fırça ya da süngerle fırçalamadan önce birkaç dakika bekletin. Ekstra sert ve zor lekelere, karbonat ve sirke ile kombin ederek kullanabilirsiniz.

Sirke ayrıca günlük bir önleyici ve koruyucu madde olarak da çalışır. Bu sebeple duştan çıkmadan önce bu karışımı fayans ve cam yüzeylere püskürtmek faydalı olur.

3. Tuz

Küf gibi, tek hücreli organizmaları dehidre ( Besinlerdeki ya da bir kimyasal bileşiğin yapısındaki suyu ya da nemi çıkararak kurutmak ve susuz duruma getirmek.) ederek öldürür. Bunun çalışması için, tuz uygulaması yapılırken küfün bulunduğu alan ıslak tutulmalıdır !

Yer karoları ya da diğer düz yüzeyler için, bölgeyi nemli bir bezle ovun. Oluklu parçalara fırçalamadan önce tuzu serpin ve gece bu işlemi yaptıktan sonra sabah temizliğinizi yapabilirsiniz.

Epsom tuzları dahil olmak üzere her türlü kaba tuz bu amaçla kullanılabilir.

4. Limon Suyu

Lekeleri ve cilt lekelerini hafifletme yeteneği sebebiyle doğal güzellik meraklıları arasında popülerdir. Fayanslar mevzu bahis olunca aynı etkiye sahiptir (etkili bir leke çıkarıcıdır.) Sirke gibi, taze limon suyu doğada asidiktir. Karbonatla kombine edildiğinde en iyi şekilde çalışır.

5. Boraks

Doğal mineraldir. Tuz göllerinin mevsimsel buharlaşmasının bir neticesinde oluşan bir üründür. Çok alkalidir. (pH 9.3 ile) Bu yüzden boraks temizleme, dezenfekte etme ve koku gidermede çok etkilidir.

Boraksı karbonatla aynı biçimde kullanın: Nemli bir süngeri bir boraks tozu kabına batırın. Fayans ve fayans aralarını parlayıncaya kadar fırçalayın.

6. Hidrojen Peroksit

Her şeyi denediniz ama harçları beyazlatmak ve inatçı küfleri kaldırmak için başarısız oldunuz. O zaman hidrojen peroksit kullanmanın zamanı gelmiştir demektir. Tipik olarak kesikleri sterilize etmek için kullanılan hidrojen peroksit fungisit ve beyazlatıcı bir ajandır.

Hidrojen peroksiti kalın bir macun oluşturmak için beyaz un ile karıştırın ve bunu temizleyeceğiniz alana sürün. Üstünü plastik bir örtü ile kapatın. Bir gece bekledikten sonra soğuk su ile iyice durulayın.

7. Buharlı Temizlik

Kir, sabun artığı, bakteri ve küfü temizlemek için son derece etkili bir yöntem olan buharlı temizleyicilerdir. İşlerini yapmak için yüksek ısı ve basınç kullanır.

Bu makineler kullanırken kimyasal ürün kullanmaya gerek yoktur yani kimyasal gerektirmez. Kimyasal ve küf alerjisi olanlar için mükemmel bir seçenek olabilir .

Buharlı temizlik yaparken dikkat edilmesi gereken bir husus, harç hatları ve fayanslar için harika olsa da, silikon derzleri ya da anotlanmış ya da emaye yüzeyler için uygun değildir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here