Balığın İnsan İçin Önemi

Balığın insan için önemi ve faydası çoktur. Sevgili Annem’e balık pişirmek istediğimi ama balığın kokusundan dolayı çok da yapmak istemediğimi söyledim. Söyledim ama söylediğime bin pişman oldum.

Balığın İnsan İçin Önemi

Bana balığın üstün kaliteli, protein kaynağı olduğunu söyledi. Protein ihtiyacımızın büyük bir kısmını balıklardan elde edebiliriz. A,D,K,E vitaminleri ile fosfor ve kalsiyum açısından da bayağı zengin besinlerdir dedi. İnsan bedeninde büyümede ve gelişmede ve bağışıklık sisteminin güçlü olmasında önemli rol oynadığını da ekledi.

Günümüz de balığın insan sağlığında çok önemli bir faktör olduğu daha ön plana çıkmıştır. Üstelik bazı balık çeşitlerinin, ete göre ucuz olduğu da aşikar ortada bir durum. Bu kadar faydası olan bir besinden neden mahrum kalalım değil mi?

Sevgili Annem resmen gözümü açtı benim. Balık yapmaya başladım. Balıklar çok çabuk pişiyor. Izgarada, yağda ve fırında her şekilde pişirilebiliyor. Tabi ki fırında ya da ızgara da pişirmeyi daha çok tercih ediyorum. Çünkü daha sağlıklı. Fakat yağda kızartmayı tercih edeceksek de hem şekillerinin bozulmaması hem de daha güzel kızarması için de mısır ununa yada su ile yapılan bulamaca batırırsak hem fazla yağ çekmezler, hem de daha güzel kızarırlar.

Eğer ızgara yapmayı tercih edeceksem de yağsız balıkları hafif yağlayarak yapıyorum. Böylece ızgaraya yapışmıyor.

Tabi benim favorim fırında pişirmek. Tepsiyi yağlıyorum ya da yağlı kağıda sarıyorum öyle pişiriyorum. Lakin şu bir gerçek ki balığın tüm pişirme çeşitleri çok lezzetli oluyor. Artık mutfağımda oluşan balık kokusunun hiç bir önemi kalmadı. Balık kokusu için başka formüller buldum. Bunu da sonra paylaşacağım.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir