Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin Ne Yapmalıyız?

0
336
çözüm doğal sütten doğal yoğurt yapmak

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için ne yapmalıyız? Günümüzde probiyotiklerin ne kadar önemli olduğu anlaşılmıştır.  Fakat öğrenmemiz gereken daha çok şey vardır. Her geçen gün yapılan yeni çalışmalar, probiyotikler hakkında yeni bilgiler edinmemizi sağlıyor.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için ne yapmalıyız?

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için ne yapmalıyız? Yapılması gerekenler aslında gayet basittir. Probiyotik bakterilerdeki eksilmeler ve dengesizlikler, bağışıklık sistemi bozukluklarına neden oluyor.

Sağlıklı yaşayabilmek için, bağırsaklarımızda bizim için çalışan minik bakterilerimize çok iyi bakmamız gerekiyor. Örneğin günümüzde kullanılan gıda teknolojileri ile üretilen homojenize yoğurtların uzun ömürlü olması için uygulanan işlemler, yoğurtların insan vücudu için faydasız haline gelmesine yol açmıştır. Yoğurdun doğal hali bir bakteri kültürü olduğu halde, marketlerde satılan yoğurtlar, buzdolabı dışında açıkta bırakılsa bile bozulmaktadır!

evde kendi yaptığımız yoğurtlar bağırsaklardaki probiyotik oluşumunu sağlar

Probiyotiklerin nasıl meydana geldiğini ve nasıl korunduğunu uzun uzun anlattık diğer yazılarımızda. Anne karnındaki bebekte probiyotik yok. Normal doğum esnasında annenin doğum kanalından geçerken oluşan bulaşma sonucu bebeğin bağırsaklarında probiyotikler yerleşmeye başlıyor. Yaşam boyunca da bu probiyotikleri gerek besinlerle, gerekse ağız yolu ile aldığımız faydalı bakteriler ile beslemek ve takviye etmek zorundayız. Yoksa alerjilerden tutun da, romatizmal hastalıklara kadar pek çok hastalık meydana geliyor.

Yani beslenirken, sadece kendi vücudumuzu beslemiyoruz. Bağırsaklarımızdaki probiyotik bakterileri de besliyoruz. Sadece kendimize karşı değil, aynı zamanda sağlığımızı korumak için savaşan probiyotiklere karşı da sorumluyuz.

Probiyotikleri desteklemek söz konusu olduğunda en faydalı gıdalardan birisi de yoğurt. Ancak modern zamanlarda yediğimiz, market raflarında satılan, ekşimeyen yoğurtlardan bahsetmiyorum. Bir yoğurt belli bir süre sonunda ekşimiyorsa, bilin ki o yoğurdun sizin probiyotiklerinize bir faydası yoktur.

Çözüm  Doğal Sütten Yoğurt Yapmak

Doğal yoğurt, probiyotik bakteriler içeriyor. Doğal yoğurdun içeriğinde bulunan adlı bakterinin, kadınlarda vajinal mantar enfeksiyonlarını engellediği ispatlandı.

Bu bağlamda, mantar şikayeti olan kadınların her gün bir porsiyon doğal yoğurt yemeleri yardımcı olacaktır.

Aynı şekilde, günde bir porsiyon doğal yoğurt yemenin bağışıklık sistemini güçlendirerek soğuk algınlığı ve alerjileri azalttığı da gösterildi.

 

Tabii burada doğal yoğurt derken, fabrikasyon olarak üretilen ve ambalajının üzerinde ‘doğal’ yazan yoğurttan değil, evde mayalanan doğal yoğurttan bahsediyorum.

Siz de annenizin ve büyüklerinizin yaptığı gibi yoğurdunuzu evde yapın. Özellikle çocukarınıza hazır yoğurtları değil, ev yoğurdunuzu yedirin.Evlatlarınıza bırakacağınız en büyük miras, sağlıklı yaşamdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here