Bağışıklık Sistemi Nedir

0
354
bağışıklık sistemi

Bağışıklık sistemi nedir. Bizi hastalıklara ve olumsuz durumlara karşı nasıl korur? Nasıl zehirleniyoruz ve nasıl hayatta kalıyoruz başlıklı önceki yazımda normal bir insan olarak, normal geçen bir günümüzde nelerle karşılaşıp, farkına varmadan nasıl zehirlendiğimizden bahsetmiştik. Bağışıklık sistemi ile de nasıl korunuyoruz ondan bahsedeceğiz.

Bağışıklık Sistemi Nedir?

Bağışıklık sistemi nedir? diye sorulduğunda ki cevap  bir canlının hastalıklara ve hastalıklara yok açan etkenlere karşı koruma yapan, patojen ve tümör gibi bütün olumsuz etkenleri tanıyarak onları yok eden işleyişlerin toplamıdır.

Bağışıklık sistemini doğal bağışıklık ve kazanılmış bağışıklık olarak iki bölüme ayırabiliriz.

Doğal Bağışıklık

İnsan vücudu, kendisine zarar verebilecek her türlü etkene karşı direnç gösterme yeteneğine sahip olarak doğar. Bu sistemde, kanda bulunan akyuvarlar ve makrofaj hücreleri, cildimizin direnci, mide – bağırsak sistemindeki asit ve enzim salgıları ve kanda bulunan bazı kimyasal maddeler görev yapar. Tüm bu elemanlar uyum içinde çalışarak doğal bağışıklık etkeni ile insanı hastalıklara karşı korurlar.

doğal ve kazanılmış bağışıklık yediğimiz ve içtiğimiz besinlerin kalitesi ile de orantılıdır

Kazanılmış Bağışıklık

Yaşam boyunca karşılaşılan zararlı etkenlere karşı geliştirilen bağışıklık mekanizmalarıdır. Vücut, daha önce karşılaşmadığı zararlılarla karşılaştığı andan itibaren bağışıklık geliştirebilme yeteneğine sahiptir. Kazanılmış bağışıklıkta, antikorlar ve lenfosit hücreleri görev yapar.

Yabancı maddeler ya da toksinler, vücut tarafından tanınmalarını sağlayan antijenleri taşırlar. Bu antijenler, ait oldukları maddelerin kimlik belgesi gibidir, bir nevi vücut tarafından antikor üretilmesine sebep olan jeneratörler gibi çalışırlar.

Antijenlerin tanınmasında vücuttaki çeşitli organ ve sistemler rol alır. Bu tanınma işleminde, bağırsak yolu ile giren antijenlerin tanınması son derece önemlidir.

bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek için kişisel yapmamız gerekenler doğal ve kazanılmış sistemi kuvvetlendirir

Sistem Basitçe Nasıl Çalışır

Dışarıdan alınan saldırgan zararlı maddeler öncelikle cilt bariyeri, mide asidi, solunum yolu salgıları, sindirim enzimleri gibi koruma bariyerleri sayesinde yok edilmeye çalışır. Eğer saldırgan zararlı madde tüm bariyerlere rağmen emilerek vücuda girmeyi başarırsa, lenf bezleri adı verilen depolara depolanmış olan bağışıklık sistemi hücreleri harekete geçerek zararlının yok edilmesine çalışırlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here