Bağışıklık Sistemi Nasıl Çalışır

Bağışıklık sistemi nasıl çalışır? Bedenimiz dışarıdan almış olduğu saldırgan zararlı maddeler her türlü etkene karşı direnç gösterme yeteneğine sahip olarak koruma yapar.

Bağışıklık Sistemi Nasıl Çalışır

bağışıklık sisteminde kişisel yaptığımız her eylem olumlu veya olumsuz olarak geri dönüşüm sağlar. böyle bir durumda bağışıklık sistemi ne yapsın değil mi?  Burada bağışıklık sisteminin işi çok zor!

Bağışıklık sistemi nasıl çalışır. Dışarıdan almış olduğumuz zararlı maddeler sürekli olarak saldırma konumunda bulunurlar. Bu saldırgan zararlı maddeler öncelikle cilt bariyerinde sonrasında mide asidi, solunum yolu salgıları ve sonrasında da sindirim enzimleri gibi koruma bariyerleri sayesinde yok edilmeye çalışır. Her şeye rağmen bu saldırgan zararlı madde tüm bariyerlere rağmen emilerek vücuda girmeyi başarırsa, lenf bezleri adı verilen depolara depolanmış olan bağışıklık sistemi hücreleri harekete geçerek zararlının yok edilmesine çalışırlar.

Saldırganlar önce makrofaj adı verilen hücreler tarafından kelimenin tam anlamıyla yutulup sindirilirler. Makrofajlar, sindirdikleri saldırganın antijeni (kimlik belgesini) lenf dokusuna götürüp, B ve T Lenfositlerine sunar.

B Lenfositleri, saldırgana karşı antikor (tutuklayan ajan) üreten hücrelerdir. Fakat antikor üretimi için o saldırgan en az bir kere karşılaşmış ve tanımış olmaları gerekir. Bu tanışma bir kere gerçekleştikten sonra, o saldırgan vücuda ne zaman girse, B Lenfositleri inanılmayacak hızda antikor üretmeye başlar. Her bir hücrede saniye de 2000 antikor üretilir. Müthiş bir çalışma! Ne kadar hızlı olduğunu hayal etmek mümkün bile değil. Antikorların her biri bir saldırgana özgüdür. Tanıdıkları antijen vücuda girince, antikor antijene kilitlenir. Görevleri, saldırgana verilecek bağışıklık sistemi cevabını oluşturmaktadır. Saldırgana karşı bir dizi yok edici cevap bu sayede meydana gelir.

Görüldüğü üzere dışarıdan almış olduğumuz saldırgan zararlı etkenler gün boyu koruma adına mücadele halinde çalışmaktadır. Uyandığımız andan başlayıp yattığımız ana kadar ve hatta uyuduğumuz dönemde dahi karşılaştığımız  bir sürü olumsuz zararlı etkenlere karşı bağışıklık sistemi bütün koruma sistemleri ile çalışmaktadır. Bağışıklık sisteminin hücreleri zararlıları tanıyıp yok ederken, vücudumuzun kendi yapılarını da tanıyıp, zarar vermeden görev yapmalarına imkan sağlar.

 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir