Bağırsaklar İkinci Beyin

0
633

Bağırsaklar ikinci beyin olarak adlandırılmaktadır. Neden bağırsaklar için ikinci beyin terimi kullanılmaya karar verildi? Bağırsakların görevi nedir? Bağırsaklar ne işe yarar? Bağırsaklar nasıl çalışır? Bağışıklık sistemi nasıl çalışır? Bağışıklık sistemini güçlendiren bağışıklık nedir?

Bağırsaklar İkinci Beyin

Bağırsaklar ikinci beyin olarak adlandırılmış ve bağırsakların görevinin sadece dışkı atmak olmadığı kanıtlanmıştır.

Bağırsaklarımız, bağışıklık sistemimizin çok önemli organıdır. Genel kanaatin aksine, tek fonksiyonları sindirim ve dışkı üretmek değildir, bağışıklık cevabının oluşmasında ve vücudun hastalıklardan korunmasında çok önemli görevler üstlenirler. Bağışıklık hücrelerinin en önemlileri olan B Lenfositlerinin % 80 ‘i ve T Lenfositlerinin % 60 ‘ı bağırsaklarımızda barınır. Aslında bağırsaklarımız, vücudumuzda bulunan en büyük bağışıklık sistemi organıdır. Geçmişte boş bir boru olduğu düşünülen bağırsaklarımızın, bugün artık ‘ikinci beyin’ olduğu söylenmektedir. Bağışıklık sistemimizin dengeli ve uyumlu çalışmasını sağlayan en önemli organımız, bağırsaklarımızdır.

bağışıklığı güçlendirmenin yolu ikinci beynimiz bağırsaklardan geçiyor

Bağırsaklarımızı ikinci beyin haline getiren çok önemli bir özellik mevcut; bağırsaklarımız, beynimizden bağımsız olarak çalışan, tamamen kedine özgü, ‘enterik sinir sistemi’ adı verilen orijinal bir sinir sistemi ağına sahiptir.

Enterik sinir sistemi, 500 milyon sinir hücresinden oluşuyor ve tam 9 metre uzunluğunda, yemek borusundan makata kadar tüm sindirim sistemini ağ gibi kaplar. En önemli görevi sindirimi düzenlemektedir. Fakat tek görevi sindirimi düzenlemek değildir. bağışıklık sistemi ile birlikte çalışır ve sindirim yolu ile alınan zararlıları maddelerin vücuttan uzaklaştırılmasını organize eder. Bağırsaklardaki tüm fiziksel ve kimyasal süreçleri kontrol ederek düzenler. Enterik sinir sistemi, beyinden bağımsız çalışır. Beyin ile arasındaki sinir bağlantısının kopması durumunda bile çalışmaya devam ettiği gösterilmiştir.

bağırsaklar görevini yerine getiremediğinde bağışıklık alt üst olur
bağırsaklar görevini yerine getiremediğinde bağışıklık alt üst olur

Enterik sinir sistemi, psikolojik durumdan etkilenir. Beyin tarafından yönetilen duyguların sonucu oluşturulan cevaba katkıda bulunur. Aşırı üzüntü veya sevinç halinin mide ve bağırsaklarımızı etkilediğini hepimiz biliriz. Enterik sinir sistemi, bağırsaklarda strese karşı cevabın oluşturulmasından sorumludur.

Probiyotikler, enterik sinir sistemi ile beraber bağırsaklarda bulunan koruma bariyerini sağlamlaştırırlar ve uygun şekilde doğal bağışıklık cevabını güçlendirerek bağışıklık sistemini düzenleyici  (immünregülatör) rol oynarlar. Sürekli vurguladığımız gibi, bağışıklık sistemini güçlendirici değil, ‘dengeleyici’ görev üstlenirler.

Böylece bağışıklığı güçlendirmenin yolunun ikinci beynimiz olan bağırsaklardan geçtiğini görmüş oluyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here