Ayı Yağı Nedir? Faydaları Nelerdir?

0
188

Ayı yağı  Nedir? Ayı yağı nerelerde kullanılır? Faydaları nelerdir? Ayı yağının ağrı kesici ve kas gevşetici etkisi olduğu düşünülmektedir. Kullanan bir çok kişi tarafından fayda görüldüğü belirtilen bir yağdır. Ayıların iç organlarından elde edilmektedir.

Ayı Yağı Nedir?

Bir çok satıcı ve avcı tarafından ayı yağı eklem ağrılarına iyi geldiği düşüncesiyle satılmaktadır. Ağrı kesici ve kas gevşetici etkisi olduğu düşünülmektedir. 50 yaş üstü bir çok kişinin günümüzde eklem ağrılarına maruz kaldığı bir sağlık problemidir. Kullanıcı yorumları da dikkate alınarak bir çok kişi tarafından satın alınmakta ve kullanılmaktadır.

Ayı yağının ağrı kesici ve kas gevşetici özelliği bilinmektedir. Aynı zamanda cildi yumuşatıp nem kazandırma özelliği ile saç dökülmelerine çözüm olduğu bildirilmiştir. Ancak saça uygulandığında, derisinde çok fazla yağlanmaya sebep olacağı göz önünde bulundurulmalıdır. Ayı yağının bu faydalı etkilerini en kısa zamanda göstereceği belirtilmiştir. Hatta bu konuda bazı satıcı firmalar tarafından garanti verilmiştir.

Ayı Yağının Faydaları Nelerdir?

  1. Ağrı kesici ve kas gevşetici

Ayı yağı ağrıyan bölgeye bir miktar sürülür. Sonra üzerine temiz bir bez parçası ya da benzeri bir sargı ile sarılır. Bu yağın sürüleceği bölge kuru ve temiz olmalıdır. Ayrıca herhangi bir enfeksiyon durumunda kullanılmamalıdır. Sadece ve sadece sağlıklı deriye uygulanmalıdır.

Ayı yağı eklem ağrılarında genellikle diz eklemi ağrılarında rahatlatıcı etkisi olduğu belirtilmiştir. Lakin kullanan kişilerden bazıları fayda görse de bazılarının da faydalanamadığı görülmüştür.

2. Ayı yağının saç dökülmesine faydası

Bir miktar ayı yağı alınır ve kuru ve temiz saça ve saç diplerine sürülür. Bir süre bekledikten sonra yıkanır. Dikkat edilmesi gereken bir husus saç tipi aşırı yağlı olan kişiler tarafından özenle kullanılmalıdır. Daha fazla yağlanmaya sebebiyet verebilir.

Saç dökülmesine olan etkisi henüz kanıtlanmamıştır. Ancak üretici ve satıcı firmaların saç dökülmesine karşı etkili olduğu bilgileri mevcuttur.

3. Ayı yağı ve cilt sağlığına faydası

 

Ayı yağı kuru ciltlerin nemlendirilmesinde etkili olduğu belirtilmiştir. Ciltte kuruyan bölgelere bir miktar bu yağ sürülebilir. Ancak bazı ciltlerde alerji yapma ihtimaline karşı cildin ufak bir bölgesine az miktarda sürülerek denenmelidir. Eğer kaşıntı ve kızarıklık durumları mevcut ise ayı yağını kullanmayınız. Başka bir açıdan bakıldığında ayı yağının gerçekten saç besleyici özelliği varsa ciltte tüylenme yapabilir. Bu etkisi göz önünde bulundurularak dikkatli kullanılmalıdır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here