Arpa Şehriye Çorbası

0
754
besleyic özelliği olan sebzeli arpa şehriye çorbası sofralarımızın vazgeçilmez çorbasıdır

Arpa şehriye çorbası, tel şehriye çorbasının yapılışı gibidir. Tel şehriye yerine arpa şehriye konmaktadır.  Tel şehriye çorbası ile pek fark yoktur. Görünümde ve biraz da lezzetinde fark vardır. Sadece hangisini tercih ediyorsunuz, bu size kalmış. Ben değişiklik sevdiğim için ara ara bir ondan yaparım bir diğerinden.

arpa şehriye sofralarımızın vazgeçilmez çorbasıdır

Arpa Şehriye Çorbası

Bu yüzden arpa şehriye çorbasını da yapmanızı tavsiye ederim. Bu çorbaları yaparken çeşitlendirmek de hoşuma gider. Tavuk suyu ile et suyu ile sebzeli ya da sebzeli kıymalı yapmak hem besleyiciliği açısından hemde mutfağımızdaki çorbaları çeşitlendirmek açısından iyi olmaktadır. Hem zahmetsiz hem de nefis bir çorbadır.  Kış aylarının vazgeçilmezi olan çorbalardan arpa şehriyesinin malzemelerini vermeye başlayalım.

Malzemeler:

  • 2 yemek kaşığı tereyağı ya da 3 yemek kaşığı sıvıyağ
  • 1 su bardağından biraz az arpa şehriye,
  • 1 tatlı kaşığı domates salçası,
  • 6 su bardağı su.

Şimdi de Yapılışına geçelim.

Arpa şehriye çorbası için orta boy bir tencere çorba bir aile için uygundur. Tenceremizin içerisine önce tereyağını (tereyağını sevmeyenler ya da tercih etmeyenler için sıvıyağı) koyalım. Yağın içine domates salçamızı da ekleyelim, 6 su bardağı suyu üzerine ekleyelim ve biraz karıştırıp ocakta kaynatalım. ( et suyu veya tavuk suyu da seviyorsanız ilave edebilirsiniz. Lezzetindeki farkı göreceksiniz. Artı çorbamızın besleyiciliğini de artırmak önemlidir. ) Su kaynayınca içine yavaş yavaş arpa şehriyesini ekleyelim. Göz kararı tuzu da kattıktan sonra arpa şehriyeler şişinceye kadar pişirelim. Yaklaşık 10 dakika içinde pişecektir. Piştikten sonra, maydanoz ve limon ekleyerek nefis bir sunum yapabilirsiniz.

Not: Bu çorbanın da yanına ince bir dilim limonda koymanız sunumunu ve tadını çok hoş yapacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here